Doprava zdarma při objednávce zboží nad 3000,- Kč bez DPH! (Platí pouze pro objednávky do 30 kg)

Novinky

Výpis článků

Odpisy při nákupu vybavení dílny

Krátká odpověď

Tohle není daňové poradenství. Je to přehled pravidel, se kterým půjdete za účetním připravení.
Hranice hmotného majetku je podle § 26 odst. 2 písm. a) zákona o daních z příjmů stále 80 000 Kč. Stroj pod ní jde do nákladů rovnou, nad ní se odepisuje.
Pravidlo poloviny odpisu v prvním roce v Česku neplatí. Když stroj zařadíte do užívání do 31. 12., uplatníte podle § 26 odst. 6 celý roční odpis.

Co platí letos a co se nemění

Hranice pro hmotný majetek zůstává na 80 000 Kč. Zákon o daních z příjmů ji v § 26 odst. 2 písm. a) váže na vstupní cenu a na provozně-technickou funkci delší než jeden rok.

V odborném tisku se objevuje chystané zvýšení limitu na 100 000 Kč spolu se zrušením odpisových skupin. Je to ale součást doprovodného zákona k novému zákonu o účetnictví, u kterého se mluví o navrhované, nikoli potvrzené účinnosti od roku 2028. Pro letošní nákup s tím nepočítejte.

Nejdůležitější pro konec roku je § 26 odst. 6. Plný roční odpis lze uplatnit z majetku evidovaného u poplatníka ke konci zdaňovacího období. Rozhoduje tedy zařazení do užívání, ne datum objednávky.

Stroj do 80 000 Kč

Není hmotným majetkem podle zákona o daních z příjmů. Účetní limit pro dlouhodobý majetek si firma stanovuje vnitřní směrnicí, drobný majetek pod ním se vykazuje jako zásoba.

Stroj nad 80 000 Kč

Odepisuje se. Doba odpisování druhé odpisové skupiny je podle § 30 odst. 1 pět let, u rovnoměrného odpisu je sazba v prvním roce 11 % a dál 22,25 %.

Kde se dílny u prosincového nákupu nejčastěji spálí

  • ●1. Počítají s polovičním odpisem
    V Česku se poloviční odpis uplatňuje jen ve vyjmenovaných případech podle § 26 odst. 7 — například při vyřazení majetku v průběhu období. U nového stroje zařazeného v prosinci se uplatní celý roční odpis.
  • ●2. Objednají, ale nezařadí
    Odpisovat lze podle § 26 odst. 5 až po uvedení do stavu způsobilého obvyklému užívání. Stroj, který do 31. 12. leží v krabici nebo čeká na připojení, se do letošního roku nepočítá.
  • ●3. Nevědí, že paušál odpisy vylučuje
    Podle § 26 odst. 8 nelze při paušálních výdajích ani u paušální daně uplatnit odpisy v prokázané výši. Odpisy se po tuto dobu vedou jen evidenčně. Pro řadu malých servisů je to zásadní informace.
  • ●4. Hádají odpisovou skupinu
    Příloha č. 1 zákona položku „svařovací stroj“ neobsahuje. Rozhoduje kód CZ-CPA konkrétního stroje. Kovoobráběcí a jiné stroje pro speciální účely spadají do druhé skupiny, ruční mechanizované nástroje do první a kompresory do třetí. Zařazení patří účetnímu.
  • ●5. Spoléhají na dotaci
    Z programu OP TAK je na stroje pro malé firmy otevřená výzva Technologie pro MAS (CLLD) II s příjmem žádostí do 1. 9. 2027, ale jen pro území místních akčních skupin mimo obce nad 25 tisíc obyvatel a Prahu. Úvěrový nástroj Expanze pozastavil příjem žádostí 10. 8. 2026 po vyčerpání alokace.

Co udělat do konce roku

  • ●1. Zjistěte, v jakém jste daňovém režimu
    Pokud jste na paušální dani nebo uplatňujete paušální výdaje, prosincový nákup vám daně nesníží. Tím se celá úvaha mění z daňové na provozní.
  • ●2. Ověřte si možný desetiprocentní bonus
    Podle § 31 odst. 1 písm. d) může první odpisovatel nového movitého majetku v odpisových skupinách 1 až 3 zvýšit odpis v prvním roce o 10 %. U druhé skupiny to znamená sazbu 21 % místo 11 %. Podmínky a výluky jsou v § 31 odst. 5 a 6.
  • ●3. Rozhodněte se podle ceny, ne podle pocitu
    Dva stroje po 70 000 Kč a jeden za 140 000 Kč mají jiný daňový průběh. Není to návod, co kupovat — je to otázka, kterou si vezměte k účetnímu. Ceny konkrétních strojů najdete třeba v nabídce svářeček MIG/MAG GYS.
  • ●4. Zvažte pronájem místo nákupu
    Pokud stroj potřebujete na konkrétní zakázku nebo sezónu, pronájem neváže kapitál a neřeší se odpisová skupina. U finančního leasingu naopak zákon v § 21d minimální dobu váže na dobu odpisování zkrácenou u skupin 2 až 6 o šest měsíců.
  • ●5. Naplánujte dodání s rezervou
    Mezi objednávkou a zařazením do užívání je instalace, zaškolení a často i připojení. V prosinci je na to krátké okno, počítejte s ním dopředu. Firemní nákup a termín dodání můžete probrat přes sekci pro firmy.

Kdy dává smysl koupit teď

  • ●Vedete daňovou evidenci nebo účetnictví
    Odpis nebo přímý náklad se vám reálně projeví, na rozdíl od paušálu.
  • ●Stroj budete používat roky
    Pravidelná zátěž, ne jedna zakázka.
  • ●Jste prvním majitelem nového stroje
    Pak přichází v úvahu zvýšení odpisu v prvním roce podle § 31 odst. 1 písm. d).
  • ●Stihnete zařazení do 31. 12.
    Instalace a uvedení do provozu musí proběhnout letos.

Kdy raději pronájem

  • ●Jste na paušálu
    Odpisy uplatnit nelze, nákup daňový efekt nepřinese.
  • ●Jde o jednu zakázku
    Zapůjčení na týden je levnější než stroj stojící jedenáct měsíců v rohu.
  • ●Technologii teprve zkoušíte
    TIG zdroj, plazmu nebo indukční ohřev si nejdřív vyzkoušejte v provozu — všechny jsou v půjčovně.
  • ●Nechcete vázat kapitál před sezónou
    Peníze zůstanou na materiálu a mzdách.

Pravidla, která u prosincového nákupu rozhodují

Co řešíte Co na to zákon Ustanovení
Od jaké ceny se odepisuje vstupní cena vyšší než 80 000 Kč a funkce delší než rok § 26 odst. 2 písm. a) ZDP
Od kdy lze odepisovat po uvedení do stavu způsobilého obvyklému užívání § 26 odst. 5 ZDP
Odpis v prvním roce plný roční odpis z majetku evidovaného ke konci období § 26 odst. 6 ZDP
Kdy jen poloviční odpis jen ve vyjmenovaných případech, např. vyřazení v průběhu období § 26 odst. 7 ZDP
Doba odpisování 2. skupiny 5 let § 30 odst. 1 ZDP
Rovnoměrné sazby 2. skupiny 11 % v prvním roce, dále 22,25 % § 31 odst. 1 písm. a) ZDP
Zvýšení odpisu pro prvního odpisovatele o 10 %, u 2. skupiny tedy 21 % v prvním roce § 31 odst. 1 písm. d) ZDP
Paušální výdaje a paušální daň odpisy v prokázané výši uplatnit nelze § 26 odst. 8 ZDP

Klíčové poznatky

  • ✓Hranice hmotného majetku je stále 80 000 Kč, avizované zvýšení na 100 000 Kč je zatím jen návrh s nepotvrzenou účinností.
  • ✓Pravidlo poloviny prvního roku v Česku neplatí — rozhoduje zařazení do užívání do konce zdaňovacího období.
  • ✓Při paušální dani a paušálních výdajích nákup stroje daně nesníží, odpisy se vedou jen evidenčně.
  • ✓Odpisovou skupinu určuje kód CZ-CPA konkrétního stroje, ne jeho název; posouzení patří účetnímu.
  • ✓Jediná otevřená dotační výzva na stroje pro malé firmy běží do 1. 9. 2027 a je omezená územím místních akčních skupin.

Časté otázky (FAQ)

Když koupím svářečku v polovině prosince, odepíšu si letos celý rok?

Podle § 26 odst. 6 zákona o daních z příjmů lze plný roční odpis uplatnit z majetku evidovaného ke konci zdaňovacího období. Podmínkou je podle § 26 odst. 5 uvedení do stavu způsobilého obvyklému užívání. Konkrétní případ si nechte potvrdit účetním.

Je lepší koupit jeden stroj za 120 tisíc, nebo dva po 70 tisících?

Daňový průběh je jiný: stroj nad 80 000 Kč se odepisuje, pod touto hranicí jde o drobný majetek. Co je výhodnější, ale závisí na vašem režimu a výsledku hospodaření, takže to je otázka na účetního, ne na dodavatele techniky.

Mám paušální daň. Má pro mě prosincový nákup smysl?

Daňově ne. Podle § 26 odst. 8 nelze při paušální dani ani při paušálních výdajích uplatnit odpisy v prokázané výši. Nákup tedy posuzujte jen provozně, nebo zvažte pronájem.

Dostanu na stroj dotaci?

Z OP TAK je aktuálně otevřená výzva Technologie pro MAS (CLLD) II s příjmem žádostí do 1. 9. 2027, s podporou 50 % a způsobilými výdaji od 250 000 Kč. Platí ale jen pro území místních akčních skupin mimo obce nad 25 tisíc obyvatel a Prahu.

Co je výhodnější, leasing, nebo pronájem?

Liší se dobou vázanosti. U finančního leasingu váže § 21d zákona minimální dobu na dobu odpisování, u druhé až šesté skupiny zkrácenou o šest měsíců. Operativní pronájem vás neváže, ale stroj nezůstane váš. Daňové posouzení konkrétní smlouvy patří účetnímu.

Co si z toho odnést

Konec roku není důvod kupovat stroj, který byste jinak nekoupili. Je to jen okno, ve kterém má dobře načasovaný nákup lepší daňový průběh než o měsíc později.

Dvě věci si ověřte dřív, než objednáte: v jakém jste daňovém režimu a jestli stihnete zařazení do užívání do 31. 12. Pokud na jedné z nich narazíte, bývá rozumnější stroj na zakázku půjčit a nákup odložit.

Revize svařovacích zařízení

Krátká odpověď

Revize svařovacích zařízení se řídí normou ČSN EN IEC 60974-4 ed. 4, která platí od 1. 4. 2026. Předchozí ed. 3 zůstává souběžně platná do 31. 8. 2028.
Lhůtu kontroly norma nestanovuje číslem — určuje ji provozovatel podle pokynů výrobce a analýzy rizik. Obecnou oporu dává nařízení vlády č. 378/2001 Sb., které u pracovních zařízení požaduje následnou kontrolu nejméně jednou za 12 měsíců.
Revizní technik podle normy nutný není. Postačí osoba poučená nebo odborník na opravy elektrických zařízení.

Co se letos u normy změnilo

Do letošního jara se kontroly dělaly podle ČSN EN 60974-4 ed. 3 z roku 2017. Od 1. 4. 2026 je účinné nové vydání, ČSN EN IEC 60974-4 ed. 4, schválené 1. 3. 2026.

Obě vydání zatím platí vedle sebe. Ukončení platnosti ed. 3 je stanoveno na 31. 8. 2028, takže protokol podle staršího vydání zatím nikdo nemůže zpochybnit.

Změnil se i český název. Zatímco ed. 3 mluvila o pravidelných kontrolách a zkoušení, ed. 4 používá formulaci pravidelné prohlídky a zkoušení. Znění nové edice jsme neměli k dispozici, takže konkrétní mezní hodnoty níže vycházejí z ed. 3.

Co norma řeší

Zkušební postupy pro pravidelné kontroly a kontroly po opravě svařovacích zdrojů podle IEC 60974-1 a 60974-6. Je to postup měření, ne předpis o lhůtách.

Co norma neřeší

Nevztahuje se na zkoušení nových zdrojů ani na zdroje poháněné neelektrickými motory. A nestanovuje, jak často se má kontrola provádět.

Kde se v tom dílny nejčastěji ztrácejí

  • ●1. Odkaz na vyhlášku 50/1978 Sb.
    Tahle vyhláška je zrušená od 1. 7. 2022. Kvalifikace dnes řeší nařízení vlády č. 194/2022 Sb., které rozlišuje osobu poučenou, elektrotechnika, vedoucího elektrotechnika a revizního technika.
  • ●2. Představa, že svářečka je vyhrazené elektrické zařízení
    Nařízení vlády č. 190/2022 Sb. v § 3 odst. 2 z působnosti vylučuje mimo jiné elektrické spotřebiče do 400 V, které nejsou určené pro pevné připojení k síti. Přenosný invertor na 230 V tak pravděpodobně vyhrazeným zařízením není. Posouzení konkrétního stroje ale patří elektrotechnikovi, ne článku.
  • ●3. Čekání na lhůtu z normy
    Norma žádnou nenabízí. Interval určuje provozovatel podle pokynů výrobce, předpisů o revizích a vyhodnocení rizik.
  • ●4. Zaměňování lhůt pro elektroinstalaci
    Lhůty podle nařízení vlády č. 190/2022 Sb. se týkají elektrických instalací, ne svařovacích zdrojů. Pro výrobní prostory jsou tři roky, pro staveniště půl roku.
  • ●5. Protokol bez povinných náležitostí
    Chybějící identifikace měřicího přístroje nebo seznam neprovedených zkoušek dělá z protokolu papír bez vypovídací hodnoty.

Jak kontrolu zorganizovat

  • ●1. Stanovte si lhůtu písemně
    Nařízení vlády č. 378/2001 Sb. v § 4 odst. 2 požaduje u pracovních zařízení následnou kontrolu nejméně jednou za 12 měsíců, nestanoví-li zvláštní předpis, průvodní dokumentace nebo normové hodnoty jinak. Z toho vychází většina dílen.
  • ●2. Odstupňujte podle provozu
    Karosárna se třísměnným provozem a svářečka v zámečnické dílně používaná jednou týdně nejsou totéž. Rozdílné lhůty jsou v pořádku, pokud je opřete o vyhodnocení rizik.
  • ●3. Ověřte kvalifikaci toho, kdo kontrolu dělá
    Norma požaduje osobu poučenou nebo odborníka v oboru oprav elektrických zařízení. Poučená osoba smí provádět jednoduché pravidelné zkoušení za podmínky, že kryt stroje zůstane zavřený.
  • ●4. Vyžádejte si úplný protokol
    Podle ed. 3 obsahuje identifikaci zařízení, datum zkoušky, napětí napájecí sítě, provedené zkoušky a jejich výsledky, výčet neprovedených zkoušek, identifikaci a podpis technika a identifikaci použitého měřicího přístroje.
  • ●5. Naplánujte kontrolu mimo zakázky
    Stroj je během kontroly z provozu. Pokud kontrola odhalí závadu, Metaweld na dobu opravy půjčuje náhradní stroj z půjčovny — u strojů koupených u nás a opravovaných v záruce zdarma, po záruce se slevou 30 %.

Kdy kontrolu řešit dřív

  • ●Po opravě zdroje
    Norma na kontroly po opravě pamatuje výslovně — je to jeden z jejích dvou hlavních případů použití. Opravu zdroje s kontrolou po ní zajistí náš servis.
  • ●Po mechanickém poškození
    Přejetý kabel nebo pád stroje jsou důvod ke kontrole bez ohledu na plánovanou lhůtu.
  • ●Při stěhování do vlhkého provozu
    Prostředí mění riziko a tím i odůvodněnou lhůtu.
  • ●Před auditem nebo kontrolou inspektorátu
    Protokol, který má všechny náležitosti, je rychlejší odpověď než vysvětlování.

Co kontrola nenahradí

  • ●Revizi elektrické instalace
    Zásuvky a rozvody dílny mají vlastní režim podle nařízení vlády č. 190/2022 Sb.
  • ●Denní prohlídku obsluhou
    Poškozený kabel nebo prasklá kukla se najdou při práci, ne jednou ročně. Zásady najdete na stránce o bezpečnosti při svařování.
  • ●Školení svářečů
    Kvalifikace osob je samostatná povinnost.
  • ●Údržbu podle výrobce
    Pokyny výrobce stroje platí vedle normy, ne místo ní.

Co se při kontrole měří podle ed. 3

Zkouška Mezní hodnota podle ed. 3 Poznámka
Vizuální prohlídka bez měření První krok, předchází všem měřením
Odpor ochranného vodiče max. 0,3 Ω do 5 m přívodu, celkem max. 1 Ω +0,1 Ω za každých dalších 7,5 m
Izolační odpor napájecí–svařovací obvod min. 5 MΩ Měřeno stejnosměrným napětím 500 V
Izolační odpor svařovací–ochranný obvod min. 2,5 MΩ U třídy II se měří vůči přístupným povrchům
Proud ochranným vodičem max. 10 mA U invertorů doplňuje nebo nahrazuje izolační odpor
Dotykový proud za normálních podmínek max. 0,5 mA Samostatná mez vedle dotykového proudu svařovacího obvodu
Napětí naprázdno, prostory se zvýšeným nebezpečím 48 V AC efektivní hodnota Stejnosměrně 113 V špičkových
Napětí naprázdno, běžné prostory 80 V AC efektivní hodnota U plazmového řezání se tato zkouška neprovádí

Klíčové poznatky

  • ✓Od 1. 4. 2026 platí ČSN EN IEC 60974-4 ed. 4, starší ed. 3 je souběžně platná do 31. 8. 2028.
  • ✓Lhůtu kontroly norma neurčuje. Stanovuje ji provozovatel a obecnou oporou je roční interval podle nařízení vlády č. 378/2001 Sb.
  • ✓Revizní technik podle normy nutný není, stačí osoba poučená nebo odborník na opravy elektrických zařízení.
  • ✓Vyhláška 50/1978 Sb. je od 1. 7. 2022 zrušená, kvalifikaci dnes řeší nařízení vlády č. 194/2022 Sb.
  • ✓Protokol bez identifikace měřicího přístroje a bez výčtu neprovedených zkoušek není úplný.

Časté otázky (FAQ)

Jak často se musí dělat revize svařovacích zařízení?

Norma lhůtu nestanovuje, určuje ji provozovatel podle pokynů výrobce a vyhodnocení rizik. Obecnou oporou bývá nařízení vlády č. 378/2001 Sb., které u pracovních zařízení požaduje následnou kontrolu nejméně jednou za 12 měsíců.

Musí kontrolu provést revizní technik?

Norma ČSN EN 60974-4 revizního technika nepožaduje. Uvádí osobu poučenou nebo odborníka v oboru oprav elektrických zařízení, přičemž poučená osoba smí provádět jednoduché pravidelné zkoušení se zavřeným krytem stroje.

Platí to i pro přenosnou invertorovou svářečku na 230 V?

Kontrola podle normy se týká svařovacích zdrojů bez ohledu na velikost. Jiná otázka je, zda jde o vyhrazené elektrické zařízení — nařízení vlády č. 190/2022 Sb. v § 3 odst. 2 vylučuje spotřebiče do 400 V, které nejsou pro pevné připojení. Posouzení konkrétního stroje patří elektrotechnikovi.

Co musí protokol obsahovat?

Podle ed. 3 identifikaci zařízení, datum zkoušky, napětí napájecí sítě, provedené zkoušky s výsledky, výčet neprovedených zkoušek, identifikaci a podpis technika a identifikaci měřicího přístroje. Zařízení se navíc označí štítkem s datem kontroly.

Musím přejít na novou edici normy hned?

Nemusíte. ČSN EN IEC 60974-4 ed. 4 je účinná od 1. 4. 2026, ale ed. 3 zůstává souběžně platná do 31. 8. 2028. Po tomto datu se pracuje už jen podle nové edice.

Co si z toho odnést

Většina nejistoty kolem kontrol svářeček vzniká z toho, že se hledá lhůta v normě, která žádnou neobsahuje. Lhůtu si stanovuje provozovatel a papír, kterým ji doloží, je vyhodnocení rizik.

Druhá polovina práce je protokol. Když má všechny náležitosti podle normy, je kontrola uzavřená věc. Pokud potřebujete kontrolu nebo opravu domluvit, ozvěte se našemu autorizovanému servisu.

Startovací zdroj pro autoservis

Krátká odpověď

Startovací zdroj pro autoservis vybírejte podle startovacího proudu a kapacity, ne podle čísla „peak“ na krabici — peak není normovaná veličina a nic vám negarantuje.
Lithiový booster je lehký a vejde se do brašny. Olověný vozík má řádově větší zásobu energie a v silném mrazu je na studený start spolehlivější.
Pokud opravujete i nákladní techniku, řešte 12/24 V jednotku. A počítejte s tím, že při přepnutí na 24 V výkon klesá.

Proč čísla na krabici neodpovídají tomu, co stroj umí

Na boosterech bývají vedle sebe tři různá čísla: startovací proud, zkratový proud a peak. Rozdíly mezi nimi jsou násobky, ne procenta.

GYS u boosteru NOMAD POWER PRO TRUCK uvádí startovací proud 600 A, 1500 A ve zkratu a peak 2000 A. U vozíku STARTPACK PRO 12.24 XL je uváděný peak až 8500 A, zatímco u STARTPACK TRUCK je startovací proud 750 A při 12 V.

Rozhodující je ten první údaj. Peak není definovaný žádnou průmyslovou zkouškou, která by stanovila, jak dlouho a při jakém napětí se měří — na rozdíl od CCA, kde norma určuje teplotu i dobu.

Lithiový booster

NOMAD POWER PRO TRUCK má podle výrobce lithiovou baterii 6 Ah / 155,4 Wh a váží 2,4 kg. Výhoda je přenosnost, nevýhoda menší zásoba energie a zákaz nabíjení pod nulou.

Olověný zdroj a vozík

GYSPACK 400 má vnitřní baterii 18 Ah, STARTPACK TRUCK dvakrát 22 Ah, vozík STARTPACK PRO 12.24 XL dvakrát 50 Ah. Těžší, ale s rezervou na opakované starty. Celou nabídku najdete mezi startovacími zdroji a boostery.

Kde to v servisu nejčastěji vázne

  • ●1. Nákup podle peaku
    Dvě krabičky s podobným peakem se můžou lišit v kapacitě na polovinu. Porovnávejte startovací proud a ampérhodiny, ty jsou definované.
  • ●2. Tester ukazuje jiné číslo než štítek baterie
    Normy měří CCA jinak. Podle zdrojů popisujících zkušební postupy je SAE hodnota u téže baterie o 20 až 30 % vyšší než DIN, EN leží mezi nimi. Tester GYS PBT 812 proto nabízí rozsahy zvlášť pro EN, DIN, SAE i IEC. Celý výběr najdete mezi testery autobaterií. Když má tester nastavenou jinou normu než štítek, zdravá baterie vypadá jako slabá.
  • ●3. Lithium v mrazu
    Podle Battery University se lithiové články smí nabíjet jen v rozsahu 0 až 45 °C; nabíjení pod nulou poškozuje článek. Olovo se podle stejného zdroje smí nabíjet od −20 °C sníženým proudem.
  • ●4. Přehlédnutá LiFePO₄ baterie ve vozidle
    GYS u boosteru NOMAD POWER PRO TRUCK výslovně uvádí, že jím nelze startovat vozidla s LiFePO₄ autobaterií. U kemprů a pracovních strojů je to reálná situace.
  • ●5. Jeden stroj na osobní i nákladní
    12/24V jednotky existují, ale výkon při přepnutí klesá. GYS u STARTPACK TRUCK uvádí startovací proud 750 A při 12 V a 650 A při 24 V, peak 3200 A oproti 1600 A.

Jak si dílnu na zimu připravit

  • ●1. Projděte, co reálně startujete
    Osobní vozy a dodávky mají 12 V a zvládne je booster. Nákladní a stavební technika, traktory a autobusy bývají na 24 V a potřebují jinou třídu zdroje. Pomoct může i náš rádce výběrem techniky.
  • ●2. Sjednoťte normu na testeru
    Nastavte tester na stejnou normu, jakou má baterie na štítku — v Evropě bývá EN. Tím zmizí většina sporů se zákazníkem o tom, jestli je baterie vadná.
  • ●3. Pořiďte si tester s protokolem
    GYS PBT 550 má termotiskárnu a vytiskne výsledek. Papír v ruce je argument, který se zákazníkem neprodiskutujete, ale ukážete. Pro servisy nákladních aut je tu PBT824, který testuje startér a alternátor i na 24 V.
  • ●4. Oddělte startování od napájení při diagnostice
    Startovací zdroj a stabilizovaný zdroj při kódování jsou dvě různé věci. GYS STARTIUM 680E podle výrobce vedle startování i nabíjí, umí test alternátoru a obnovu sulfatovaných baterií — jiná třída nástroje než booster.
  • ●5. Zkontrolujte stav nabití před mrazy
    Olověný vozík, který stojí celé léto, přes zimu nepomůže. Dobijte ho a zařaďte do pravidelné kontroly dílny.

Kdy stačí lithiový booster

  • ●Výjezdy k zákazníkovi
    NOMAD POWER PRO TRUCK váží podle výrobce 2,4 kg. Vejde se do brašny a nezabere místo v servisním voze.
  • ●Osobní vozy a dodávky
    Na 12V baterie je určený i menší NOMAD POWER 400 se startovacím proudem 500 A.
  • ●Občasné použití
    Pár startů za týden, ne desítky denně.
  • ●Skladování v teple
    Booster, který zůstává v dílně a nemrzne přes noc v autě.

Kdy jděte do vozíku

  • ●Nákladní a stavební technika
    STARTPACK TRUCK podle GYS zvládá 12 i 24 V a vozidla do 19 t řeší NOMAD POWER PRO TRUCK.
  • ●Opakované starty za den
    Dvakrát 50 Ah u vozíku 12.24 XL je jiná zásoba energie než 6 Ah v boosteru PRO TRUCK.
  • ●Silný mráz
    V laboratorní studii publikované v časopise Batteries (TU Berlín, 2023) prošly olověné baterie studeným startem při −18 °C všechny, zatímco z testovaných LiFePO₄ jen dvě ze čtyř.
  • ●Potřeba nabíjet i startovat
    Startovací a nabíjecí zdroj typu STARTIUM 680E nahradí dva přístroje, na těžší provoz je silnější STARTIUM 980E.

Lithium a olovo v číslech, která jsou doložená

Parametr Lithiový booster (GYS NOMAD POWER) Olověný zdroj a vozík (GYS STARTPACK)
Kapacita 6 Ah / 155,4 Wh (PRO TRUCK) 18 Ah (GYSPACK 400), 2× 50 Ah (PRO 12.24 XL)
Startovací proud 500 A (NOMAD POWER 400), 600 A (PRO TRUCK) 480 A (GYSPACK 400), 750 A při 12 V (TRUCK)
Peak 1200 A (400), 2000 A (PRO TRUCK) 1200 A až 8500 A (PRO 12.24 XL)
Podpora 24 V PRO TRUCK TRUCK a PRO 12.24 XL
Hmotnost 2,4 kg (PRO TRUCK) 7 kg (GYSPACK 400), 16 kg (TRUCK)
Kapacita při −18 °C (laboratorní měření) LiFePO₄ 82–91 % olovo 55–76 %
Studený start při −18 °C (laboratorní měření) prošly 2 ze 4 testovaných LiFePO₄ prošly všechny olověné
Nabíjení pod 0 °C nepřípustné přípustné sníženým proudem

Klíčové poznatky

  • ✓Startovací proud a kapacita jsou měřitelné údaje, peak není normovaná veličina.
  • ✓Tester a štítek baterie musí mluvit stejnou normou, jinak ukazují jiné číslo u téže baterie.
  • ✓Mráz ubírá kapacitu oběma technologiím; podle laboratorního měření je při −18 °C na studený start spolehlivější olovo.
  • ✓Lithiový booster GYS nesmí startovat vozidlo s LiFePO₄ autobaterií — u kemprů a strojů to kontrolujte předem.
  • ✓Při přepnutí 12/24 V klesá výkon, takže jednu univerzální jednotku kupujte s rezervou.

Časté otázky (FAQ)

Stačí mi do servisu lithiová krabička, nebo potřebuju vozík?

Záleží na tom, kolik startů denně děláte a jestli jezdíte k zákazníkovi. Na výjezdy a občasné starty osobních vozů stačí booster, na opakované starty a nákladní techniku je potřeba zásoba energie vozíku.

Proč tester ukazuje nižší CCA, než má baterie na štítku?

Nejčastěji proto, že tester je přepnutý na jinou normu. Podle zdrojů popisujících zkušební postupy je hodnota podle SAE u stejné baterie o 20 až 30 % vyšší než podle DIN. Zkontrolujte nastavení dřív než baterii.

Můžu nechat lithiový booster přes zimu v autě?

Není to vhodné. Battery University uvádí, že lithiové články se smí nabíjet jen mezi 0 a 45 °C a nabíjení pod nulou je trvale poškozuje. Booster skladujte v dílně a nabíjejte v teple.

Co znamená peak 8500 A u vozíku?

Špičkový proud naměřený ve velmi krátkém okamžiku. Není to hodnota, kterou zdroj dodá při startu, a není definovaná normou. Pro porovnání strojů používejte startovací proud a kapacitu.

Potřebuju 24 V, když opravuju hlavně osobní vozy?

Pokud k vám občas přijede dodávka nebo traktor, vyplatí se 12/24V jednotka. Jen počítejte s tím, že na 24 V je výkon nižší — GYS u STARTPACK TRUCK uvádí 650 A oproti 750 A při 12 V.

Co si z toho odnést

Zimní výpadky v servisu nedělá slabý stroj, ale špatně vybraný stroj. Startovací proud, kapacita a napětí jsou tři údaje, podle kterých se rozhodnout dá — peak mezi ně nepatří.

Než objednáte, projděte si, co reálně startujete a při jakých teplotách. Pokud si nejste jistí mezi krabičkou a vozíkem, napište nám a doporučíme konkrétní model podle vašeho provozu.

MIG pájení karoserie

Krátká odpověď

MIG pájení karoserie taví jen přídavný drát CuSi3, základní plech zůstává tuhý — proto nepropaluje tenký plech a nespaluje zinek v tak velkém rozsahu jako svařování.
Jede na čistý argon, DC+ a nejlépe v pulzním režimu; Honda a Jaguar Land Rover pulz podle odborného magazínu FenderBender přímo vyžadují.
Nenahrazuje bodový svar všude. Použijte ho tam, kde to opravárenský postup výrobce vozu dovoluje — typicky při přístupu jen z jedné strany.

Co se při MIG pájení děje jinak než při svařování

Při běžném MIG svařování se roztaví přídavný drát i základní materiál a vznikne společná tavná lázeň. Ocel taje podle Total Materia při 1538 °C. Celý spoj se tedy musí dostat nad tuhle hranici.

MIG pájení pracuje jinak. Taví se jen drát z křemíkového bronzu — výrobce Harris u ERCuSi-A uvádí rozsah tavení zhruba 971 až 1027 °C. Plech se ohřeje, ale nepřetaví; spoj drží adhezí roztaveného bronzu k povrchu oceli.

Rozdíl několika set stupňů je přesně to, proč se tenký plech nepropálí a proč se z pozinkované vrstvy odpaří menší pás okolo spoje. Zinek se podle Total Materia odpařuje při 871 °C, I-CAR uvádí 910 °C — obě hodnoty leží pod teplotou tání oceli, ale blízko teploty pájení.

MIG svařování

Taví plech i drát, spoj má pevnost srovnatelnou se základním materiálem. U plechu 0,6–0,8 mm snadno propálí díru a u pozinku vypálí zinek v širokém okolí.

MIG pájení (CuSi3)

Taví jen drát, plech zůstává tuhý. ESAB uvádí u svarového kovu OK Autrod 19.30 pevnost Rm 350 MPa — méně než ocel, zato bez deformace a s menším narušením povlaku.

Kde to v dílně nejčastěji vázne

  • ●1. Nevhodný stroj nebo režim
    Zkratový přenos na jednoduché svářečce pájení zvládne, ale hůř. ESAB u CuSi3 doporučuje polaritu DC+ a pulzní režim; podle FenderBender Jaguar Land Rover a Honda pulz vyžadují (Honda to potvrdila i na školení pro opravce), Volkswagen připouští i zkratový přenos.
  • ●2. Nepřipravený hořák
    Měkký bronzový drát se v ocelovém bowdenu zadírá. Potřebujete teflonovou nebo grafitovou hadici, hladké polokruhové podávací kladky a vlastní sadu na každý typ drátu.
  • ●3. Špatný plyn
    Pro pájení se používá čistý argon (I1 podle EN ISO 14175). ESAB uvádí, že u MIG pájení vlastnosti zlepší přídavek 1 % kyslíku. Směsi s CO2 pro CuSi3 nejsou určené.
  • ●4. Příliš vysoká rychlost u pozinku
    Zinek musí stihnout odplynit, jinak zůstanou póry. Ve studii prezentované na konferenci SBZ 2023 (žárově pozinkovaný S235JR tloušťky 3 mm, drát CuSi3Mn1 o průměru 1,2 mm) vyšla jako horní mez rychlost 48 cm/min.
  • ●5. Použití tam, kam nepatří
    I-CAR upozorňuje, že MIG pájení se smí použít jen v místech, která předepisuje opravárenský postup výrobce. U vysokopevnostních ocelí bývá předepsané odporové bodování, ne pájení.

Jak to nastavit a odjet bez pórů

  • ●1. Zvolte správný drát
    CuSi3 (ERCuSi-A) je výchozí volba — ESAB u něj uvádí 3,4 % křemíku, Lincoln 3,0 %, norma AWS A5.7 připouští 2,8 až 4,0 %. Na pevnější spoj a na hliníkovaný plech se používá CuAl8; podle technického katalogu Stahlgruber má Rm 380 až 450 N/mm². Dráty pro pozinkovaný plech najdete v kategorii dráty na pozink a měď.
  • ●2. Nastavte plyn a polaritu
    Čistý argon, DC+. Lincoln u svého bronzového drátu uvádí průtok 30 až 50 CFH, tedy zhruba 14 až 24 litrů za minutu.
  • ●3. Nechte počítat synergii
    Tabulku proudu a rychlosti podávání podle tloušťky plechu pro CuSi3 žádný z výrobců nezveřejňuje. GYS to řeší synergickými programy — v dokumentu synergií jsou vedené jako 701 Cu Si 3 – Ar 100 % I1 a 702 Cu Al 8 – Ar 100 % I1. Zadáte materiál, plyn, průměr drátu a tloušťku, zbytek dopočítá stroj. Například GYS AUTOPULSE 220-M3 má tři hořáky, takže jeden zůstává osazený na CuSi a nepřezbrojujete.
  • ●4. Jeďte přerušovaně
    I-CAR uvádí, že výrobci vozidel předepisují stehování kvůli řízení vneseného tepla. Krátké housenky s přestávkou drží plech rovný.
  • ●5. Odsávejte u místa spoje
    Oxid zinečnatý se podle materiálů 3M uvolňuje už nad 500 °C. NIOSH má pro ZnO doporučený limit 5 mg/m³ za desetihodinovou směnu. Otevřená vrata nestačí, patří sem odsávací rameno. Víc o ochraně najdete na stránce o bezpečnosti při svařování.

Kdy MIG pájení ano

  • ●Tenký plech 0,6 až 1,0 mm
    Vnější díly, blatníky, lemy — tam, kde svar propaluje a dílec se kroutí.
  • ●Pozinkovaný plech
    Nižší teplota znamená užší pás spáleného povlaku a méně práce s obnovou protikorozní ochrany.
  • ●Přístup jen z jedné strany
    Typicky pata sloupku krytá prahem, kam se kleště bodovačky nedostanou.
  • ●Různé materiály nebo tloušťky
    Bronz spojí i dvojici, kterou by tavný svar znehodnotil.

Kdy raději ne

  • ●Nosné díly s předepsaným svarem
    Pokud postup výrobce předepisuje odporový bod nebo tavný svar, pájení ho nenahrazuje.
  • ●Vysokopevnostní oceli
    U dílů z ocelí nejvyšších pevností bývá předepsané odporové bodové svařování.
  • ●Místa s plným zatížením ve střihu
    Pevnost svarového kovu CuSi3 je podle ESAB 350 MPa, tedy pod úrovní karosářské oceli.
  • ●Bez odsávání
    U pozinku bez odsávání práci nezačínejte. Není to formalita, je to expozice ZnO.

Co je u MIG pájení doložené výrobcem

Parametr Hodnota Kdo ji uvádí
Rozsah tavení CuSi3 (ERCuSi-A) cca 971–1027 °C Harris Products Group
Teplota tání oceli 1538 °C Total Materia
Odpaření zinku 871 °C (I-CAR uvádí 910 °C) Total Materia / I-CAR
Vznik dýmu ZnO nad 500 °C 3M
Obsah křemíku v drátu 3,0–3,4 % (norma AWS A5.7: 2,8–4,0 %) Lincoln / ESAB / AWS
Ochranný plyn argon 100 %, pro pájení i Ar + 1 % O₂ ESAB, Lincoln, GYS
Průtok plynu cca 14–24 l/min Lincoln Electric
Pevnost svarového kovu Rm 350 MPa (CuAl8: 380–450 N/mm²) ESAB / katalog Stahlgruber

Klíčové poznatky

  • ✓MIG pájení taví jen drát, ne plech — proto nepropaluje tenký materiál a šetří pozinkovaný povlak.
  • ✓Čistý argon a polarita DC+ jsou základ; ESAB i praxe karosáren mluví pro pulzní režim.
  • ✓Tabulku proudů podle tloušťky plechu výrobci drátů nezveřejňují, stroje to řeší synergickými programy.
  • ✓Pevnost spoje je nižší než u tavného svaru, takže pájení nahrazuje svar jen tam, kde to postup výrobce vozu připouští.
  • ✓Zinkové výpary vznikají už nad 500 °C — odsávání u místa spoje patří k vybavení, ne k nadstandardu.

Časté otázky (FAQ)

Potřebuju na MIG pájení karoserie pulzní svářečku?

Zvládne to i stroj se zkratovým přenosem, ale s horším výsledkem na tenkém plechu. ESAB u CuSi3 doporučuje pulz a podle odborných zdrojů ho Honda a Jaguar Land Rover u svých oprav vyžadují.

Jaký plyn se na CuSi3 používá?

Čistý argon, označení I1 podle EN ISO 14175. ESAB uvádí, že pro MIG pájení vlastnosti zlepší přídavek jednoho procenta kyslíku. Směsi s CO2 pro tenhle drát určené nejsou.

Udrží pájený spoj stejně jako svar?

Ne. ESAB uvádí u svarového kovu CuSi3 pevnost 350 MPa, což je méně než u karosářské oceli. Proto se pájení používá tam, kde to opravárenský postup výrobce vozu připouští, ne plošně místo svaru.

Proč mi vznikají póry na pozinkovaném plechu?

Zinek se odpařuje a plyn musí stihnout uniknout z lázně. Pomáhá nižší rychlost postupu — ve studii z konference SBZ 2023 vyšla na třímilimetrovém pozinku jako horní mez 48 cm/min.

Stačí na odsávání ventilátor ve dveřích dílny?

Nestačí. Oxid zinečnatý vzniká podle materiálů 3M už nad 500 °C a NIOSH pro něj uvádí doporučený limit 5 mg/m³. Odsávat je potřeba u místa spoje, ne větrat halu.

Co si z toho odnést

MIG pájení není náhrada svařování, ale druhý nástroj na jiný typ spoje. Rozhoduje teplota: o několik set stupňů níž znamená rovný plech a zachovalý zinek.

Před nákupem stroje si ujasněte, jaké tloušťky a jaké značky vozů nejčastěji opravujete. S tím pak vybírejte podle našeho rádce jak si vybrat svářečku.

Spotřeba ochraného plynu při svařování

Krátká odpověď

Padesátilitrová lahev směsi 82/18 má kolem 11,7 m³ plynu, při 12 l/min to je zhruba 16 hodin hořícího oblouku.
Hodina hoření vyjde podle veřejných ceníků přibližně na 165 Kč, kubík z malé osmilitrové lahve stojí zhruba o 70 % víc než z velké.
Nejvíc plynu neuteče při svařování, ale při zapalování oblouku, na netěsnostech a zbytečně vysokém průtoku.

Spotřeba ochranného plynu při svařování v číslech

Spotřeba ochranného plynu při svařování se počítá jednoduše: nastavený průtok v litrech za minutu krát doba, kdy hoří oblouk. Při 12 l/min je to 0,72 m³ za hodinu hoření. Hodina hoření ale není hodina v dílně, protože oblouk hoří jen část směny.

Prodejci uvádějí u plné padesátilitrové lahve směsi Ar/CO2 82/18 při 200 barech obsah 11,7 m³. Lahev argonu stejné velikosti má kolem 10,8 m³, dvacetilitrová 4,3 m³ a osmilitrová při 200 barech zhruba 1,7 m³. Při 12 l/min tedy velká lahev vystačí asi na 16 hodin hoření, dvacítka na 6 hodin a osmička na necelé 2,5 hodiny.

Ceny níže jsou orientační, převzaté z veřejných ceníků prodejců plynů k září 2026, s DPH. Nejsou to ceny Metaweldu a u vašeho dodavatele se mohou lišit. Výměna padesátilitrové lahve směsi 82/18 stojí v jednom z ceníků 2 662 Kč, tedy zhruba 228 Kč za m³ a kolem 165 Kč za hodinu hoření při 12 l/min. Argon z osmilitrové lahve za 726 Kč vyjde na zhruba 427 Kč za m³, z padesátilitrové při stejné ceně výměny 2 662 Kč kolem 246 Kč za m³.

Vlastní lahev

Lahev jednou koupíte a dál platíte jen výměnu nebo plnění. Plná padesátilitrová lahev směsi stojí v ceníku prodejce 8 490 Kč, samotná výměna 2 662 Kč, takže za lahev zaplatíte jednorázově kolem 5 800 Kč. Žádný měsíční poplatek, ale hlídáte si platnost tlakové zkoušky.

Nájemní lahev od výrobce plynu

Lahev patří dodavateli, platíte plyn a k tomu nájemné za dobu, kdy lahev máte. Linde, Messer ani Air Products sazby nájemného veřejně neuvádějí, dostanete je v nabídce. Vyplatí se, když chcete dodávky a revize lahví bez starostí.

Kde vám plyn nejčastěji utíká

  • ●1. Špička při zapálení oblouku
    Mezi ventilem a hořákem se v hadici drží plyn pod tlakem. Harris Products Group (Lincoln Electric) popisuje případ, kdy proces potřeboval 35 scfh argonu, ale při zapálení šlo hubicí přes 180 scfh, tedy víc než pětinásobek. Při stovkách stisků spouště za hodinu se to sčítá.
  • ●2. Netěsné hadice, spojky a O-kroužky
    Bernard a Tregaskiss radí kontrolovat plynovou hadici, šroubení, konektory i O-kroužky na eurokonektoru. Netěsnost uniká i ve chvíli, kdy nikdo nesvařuje, třeba přes noc s otevřenou lahví.
  • ●3. Průtok nastavený „pro jistotu“ vysoko
    Příliš silný proud plynu je u hubice turbulentní a přisává vzduch do ochranné atmosféry. Spotřeba roste a kvalita svaru klesá, typicky se objeví póry.
  • ●4. Rozstřik v hubici
    Nánosy rozstřiku na hubici, průvlaku a difuzoru zužují průřez a rozbíjejí proud plynu. Výsledek je stejný jako u vysokého průtoku: turbulence a póry.
  • ●5. Průvan a ventilátory
    Ventilátor namířený na svar nebo otevřená vrata rozfoukají ochranu. Výrobci hořáků doporučují ventilátory směrovat mimo místo svařování.

Co udělat, aby lahev vydržela déle

  • ●1. Měřte průtok na hubici, ne na lahvi
    Kemppi v návodu uvádí měřit průtok rotametrem přímo na hubici hořáku před svařováním. Průtokoměr na redukčním ventilu ukazuje, co z lahve odchází, ne co dorazí ke svaru.
  • ●2. Nastavte průtok podle průměru drátu
    EWM uvádí pro MIG/MAG orientačně 10 až 12násobek průměru drátu v l/min. Pro drát 0,8 mm to je 8 až 9,6 l/min, pro 1,0 mm 10 až 12 l/min a pro 1,2 mm 12 až 14,4 l/min. Pro TIG s argonem uvádí 5 až 10 l/min.
  • ●3. Při pórech nepřidávejte plyn naslepo
    Nejdřív vyčistěte hubici, zkontrolujte těsnost a průvan. Vyšší průtok pórovitost často zhorší, protože zvýší turbulenci.
  • ●4. Udělejte test těsnosti
    Na konci směny otevřete lahev, natlakujte rozvod, zavřete ventil lahve a zapište si tlak na manometru. Když ráno výrazně klesl, někde uniká. Netěsný ventil ve stroji nebo hořák vám opraví servis.
  • ●5. Zvažte úsporný regulátor
    Regulátory jako GCE ECO SAVER drží stabilní tlak a omezují špičky při zapálení. Výrobce uvádí úsporu 18 až 22 % při převážně souvislém svařování a 40 až 45 % při bodování. Jde o údaj výrobce, ne o nezávislé měření.

Kdy se vyplatí vlastní lahev

Kdy ano

  • ●Svařujete každý týden
    Jednorázová cena lahve se rozloží do mnoha výměn a nájemné neplatíte.
  • ●Stačí vám jeden druh plynu
    Jedna padesátka směsi 82/18 pokryje většinu MAG práce na nelegované oceli.
  • ●Máte výdejnu plynů blízko
    Výměna na počkání je rychlejší než čekat na rozvoz.

Kdy ne

  • ●Svařujete pár hodin za měsíc
    Lahev by stála v koutě a jednorázová investice se vrací pomalu.
  • ●Střídáte plyny
    Argon na TIG, směs na MAG, jiná směs na nerez. Kupovat lahev na každý plyn se nemusí vyplatit.
  • ●Chcete rozvoz a revize bez starostí
    Nájemní model od výrobce plynu řeší tlakové zkoušky i logistiku za vás.

Značení ochranných plynů podle ČSN EN ISO 14175

Označení Složení podle normy Typický plyn v nabídce Použití
I1 100 % argon Argon 4.8 TIG, MIG hliníku
I3 argon + 0,5 až 95 % helia Ar/He směsi hliník a měď větších tlouštěk
M12 argon + 0,5 až 5 % CO2 Ar 98 % / CO2 2 % MAG korozivzdorných ocelí
M20 argon + nad 5 až 15 % CO2 Ar 92 % / CO2 8 % MAG oceli, tenké plechy
M21 argon + nad 15 až 25 % CO2 Ar 82 % / CO2 18 %, např. Linde CORGON 18 (M21-ArC-18) univerzální MAG nelegovaných ocelí
C1 100 % CO2 oxid uhličitý MAG oceli, levnější plyn, víc rozstřiku

Klíčové poznatky

  • ✓Při 12 l/min spálíte 0,72 m³ plynu za každou hodinu hořícího oblouku.
  • ✓Padesátilitrová lahev směsi 82/18 vystačí zhruba na 16 hodin hoření, osmilitrová na necelé 2,5 hodiny.
  • ✓Kubík plynu z malé lahve stojí podle veřejných ceníků zhruba o 70 % víc než z velké.
  • ✓Průtok nastavujte podle průměru drátu a měřte ho rotametrem na hubici.
  • ✓Při pórech hledejte příčinu, přidání plynu problém často zhorší.

Časté otázky (FAQ)

Kolik vydrží lahev argonu?

Padesátilitrová lahev argonu při 200 barech má kolem 10,8 m³. Při 12 l/min to je zhruba 15 hodin hořícího oblouku, v provozu s přestávkami tedy výrazně déle v kalendářních dnech.

Jaký průtok nastavit pro MIG/MAG?

EWM doporučuje orientačně 10 až 12násobek průměru drátu v l/min, pro drát 1,0 mm tedy 10 až 12 l/min. Venku nebo u otevřených vrat může být potřeba víc, uvnitř bez průvanu méně.

Proč mám póry, i když jsem přidal plyn?

Vysoký průtok vytváří u hubice turbulenci, která přisává vzduch. Častější příčinou bývá rozstřik v hubici, netěsnost nebo průvan. Nejdřív zkontrolujte tyhle tři věci, pak průtok.

Vyplatí se úsporný regulátor?

Nejvíc tam, kde se často zapaluje oblouk, tedy při bodování a krátkých svarech. GCE u ECO SAVER uvádí úsporu až 40 až 45 % při bodování, jde ale o údaj výrobce. U dlouhých souvislých svarů je přínos menší.

Co znamená označení M21 na lahvi?

Je to skupina podle ČSN EN ISO 14175: argon s více než 15 a nejvýš 25 % CO2. Běžná směs 82/18 se značí M21-ArC-18.

Závěr

Plyn se neplatí za svařování, ale za každý litr, který projde hubicí. Změřte průtok na hubici, nastavte ho podle drátu a zkontrolujte těsnost, to je nejlevnější úspora.

Vlastní lahev dává smysl, když svařujete pravidelně jedním plynem. Pokud řešíte vybavení pro dílnu nebo firmu, podívejte se na svářecí techniku a nabídku pro firmy.

Svařování na elektromobilu

Krátká odpověď

Zemnící svorku dejte co nejblíž ke svaru na stejný díl, jinak proud teče karoserií přes elektroniku.
U hybridu a elektromobilu odpojte 12V baterii i vysokonapěťovou soustavu podle postupu výrobce a před svařováním měřením ověřte, že je soustava bez napětí.
Článek je obecné vodítko a nenahrazuje dílenskou dokumentaci výrobce vozidla. Ta má vždy přednost.

Co svařovací proud dělá s elektronikou vozu

Svařování na elektromobilu nebo hybridu se řídí stejnou fyzikou jako u každého jiného auta: proud si vždy najde cestu k zemnící svorce. Když je svorka daleko, teče proud karoserií a může se uzavírat přes kostřicí body řídicích jednotek, senzorů a kabelových svazků.

I-CAR proto doporučuje držet dráhu proudu krátkou a svorku umístit co nejblíž místu svaru, na stejný díl. Řídicí jednotky a další citlivou elektroniku, která je blíž než 300 mm od svaru, doporučuje demontovat.

U elektrifikovaného vozu přibývá trakční baterie, měnič a oranžová kabeláž. Volvo ve stanovisku z prosince 2024 uvádí, že se před svařováním vždy odpojuje 12V baterie a vždy se vypíná i vysokonapěťová soustava. Když se svařuje v bezprostřední blízkosti řídicí jednotky nebo HV baterie, musí se tyto díly demontovat.

12V palubní síť

Napájí řídicí jednotky, airbagy a komfortní elektroniku. Odpojuje se před každým svařováním na karoserii, I-CAR doporučuje odpojit a zaizolovat oba kabely, záporný jako první. Hlavní riziko je poškozená elektronika.

Vysokonapěťová soustava

Trakční baterie, měnič, elektromotor a oranžové kabely. Odpojuje se servisním konektorem nebo jiným postupem výrobce a kondenzátory v meziobvodu potřebují čas na vybití. Hlavní riziko je úraz elektrickým proudem.

Kde to v dílně nejčastěji vázne

  • ●1. Zemnící svorka na druhém konci vozu
    Svorka na nápravě nebo na tažném oku je pohodlná, ale proud pak teče přes půl karoserie. Patří na stejný díl, co nejblíž svaru, na očištěný kov.
  • ●2. Odpojená jen 12V baterie
    U hybridu a elektromobilu to nestačí. Vysokonapěťová soustava zůstává pod napětím, dokud ji neodpojíte postupem výrobce.
  • ●3. Čekací doba „z minula“
    Doba, za kterou se vybije meziobvod, se liší model od modelu. Číslo z jednoho vozu nepřenášejte na jiný, vždy ho vezměte z dokumentace výrobce.
  • ●4. Odpojeno, ale neměřeno
    Vytažený konektor ještě neznamená vůz bez napětí. Tesla v servisním manuálu k Modelu Y předepisuje klešťovým ampérmetrem změřit proud v HV kabelu, který musí být v rozmezí −0,5 až +0,5 A, a po rozpojení konektoru ověřit multimetrem nepřítomnost napětí mezi B+ a kostrou, B− a kostrou a mezi B+ a B−.
  • ●5. Elektronika a baterie zůstaly u svaru
    Jednotky blíž než 300 mm od svaru I-CAR doporučuje demontovat. Obecnou bezpečnou vzdálenost od HV baterie v milimetrech neuvádí žádný z výrobců, jejichž podklady jsme prošli. Volvo mluví o „bezprostřední blízkosti“ a odkazuje na vlastní dokumentaci.
  • ●6. Pokles napětí při kódování
    Po opravě se jednotky často kalibrují nebo programují. Když během zápisu klesne napětí palubní sítě, hrozí, že se zápis přeruší a jednotka zůstane nefunkční.

Postup před svařováním na elektromobilu krok za krokem

  • ●1. Otevřete dokumentaci k modelu
    Najděte postup odpojení HV soustavy, čekací dobu, díly k demontáži a doporučené místo pro svorku. U Volva je to systém VIDA, u Tesly servisní manuál.
  • ●2. Odpojte nabíjení a zajistěte klíč
    I-CAR začíná vytažením nabíjecího kabelu a uložením klíče mimo dosah vozu, aby se systém nemohl probudit.
  • ●3. Odpojte 12V baterii
    Odpojte oba kabely, záporný jako první, a konce zaizolujte, aby se nemohly dotknout pólů.
  • ●4. Odpojte vysokonapěťovou soustavu
    Servisní konektor vytahujte rukou v izolačních rukavicích, ne šroubovákem. Zásuvku přelepte izolační páskou a konektor uložte zvlášť, ideálně pod zámek, aby ho nikdo nevrátil zpět.
  • ●5. Počkejte a změřte
    Teprve po uplynutí doby z dokumentace ověřte měřením, že je soustava bez napětí. Tesla k tomu předepisuje izolační rukavice s koženými návleky a ochranné brýle.
  • ●6. Uvolněte okolí svaru
    Demontujte elektroniku blíž než 300 mm od svaru a vše, co uvádí výrobce. Svařuje-li se v bezprostřední blízkosti HV baterie nebo jednotky, musí díl podle Volva ven.
  • ●7. Svorku dejte těsně ke svaru
    Na stejný díl a na čistý kov. Kabely svářečky veďte mimo kabelové svazky vozu.
  • ●8. Kódujte na stabilizovaném zdroji
    Po zpětném připojení 12V baterie připojte zdroj v režimu stabilizovaného napětí. GYS u modelu GYSFLASH 100.12 HF uvádí diagnostický režim s napětím nastavitelným mezi 12 a 14,8 V po 0,1 V a pokrytím odběru až 150 A.

U oprav karoserie s bodovým svařováním platí stejná pravidla pro přípravu vozu. Na co se dívat při výběru stroje, rozebíráme v článku spotovačka pro karosárnu.

Nabíječka je stavěná na dobíjení baterie, zdroj v režimu stabilizovaného napětí drží nastavenou hodnotu po celou dobu práce. Přehled strojů najdete v kategorii nabíjecí a startovací technika, rozdíly mezi nabíječkou a zdrojem popisujeme v článku nabíječka do autoservisu.

Kdo smí na vysokonapěťovou soustavu sahat

Práci na elektrických zařízeních v Česku upravuje zákon č. 250/2021 Sb. a nařízení vlády č. 194/2022 Sb., o požadavcích na odbornou způsobilost k výkonu činnosti na elektrických zařízeních a na odbornou způsobilost v elektrotechnice. Nařízení platí od 1. 7. 2022 a rozlišuje osobu poučenou, osobu znalou pro samostatnou činnost a osobu znalou pro řízení činnosti.

Samotné nařízení vozidla výslovně nezmiňuje. Jak přesně se tento rámec vztahuje na HV soustavu vozidla v dílně, jsme z primárních zdrojů jednoznačně neověřili. Kvalifikaci a školení svých lidí proto nastavte s osobou odborně způsobilou v prevenci rizik nebo s revizním technikem.

Kdy stačí dílenský postup a kdy práci předat

Kdy to zvládnete sami

  • ●Svar daleko od HV dílů
    Oprava blatníku nebo prahu s odpojenou 12V i HV soustavou a demontovanou elektronikou v okolí.
  • ●Máte dokumentaci k modelu
    Víte, kde je servisní konektor, jak dlouho čekat a co demontovat.
  • ●Máte vybavení a proškolené lidi
    Izolační rukavice, vhodný měřicí přístroj a člověka s odpovídajícím školením.

Kdy práci předat

  • ●Poškozená skříň HV baterie
    Volvo v takovém případě posílá baterii do autorizovaného servisu značky.
  • ●Svar u samotné baterie
    Výrobce předepisuje demontáž baterie a vy na ni nemáte zvedák ani postup.
  • ●Chybí dokumentace
    Bez postupu výrobce neodhadujte čekací dobu ani místo odpojení.

Klasický vůz vs. hybrid a elektromobil: co se liší v přípravě

Krok Klasický vůz Hybrid a elektromobil
Zemnící svorka Co nejblíž svaru, na stejný díl Stejně, co nejblíž svaru, na stejný díl
12V baterie Odpojit oba kabely, záporný první Odpojit, u I-CAR před HV soustavou
HV soustava Není Odpojit servisním konektorem nebo postupem výrobce
Čekání Podle výrobce u airbagů Podle výrobce u airbagů i meziobvodu, liší se podle modelu
Ověření Kontrola odpojené baterie Měření nepřítomnosti napětí podle postupu výrobce
Elektronika u svaru Demontovat do 300 mm (I-CAR) Totéž, plus HV díly v bezprostřední blízkosti (Volvo)
Ochranné pomůcky Běžné svářečské Navíc izolační rukavice s koženými návleky při odpojování HV
Kódování po opravě Stabilizovaný zdroj Stabilizovaný zdroj na 12V síti

Klíčové poznatky

  • ✓Zemnící svorka patří co nejblíž svaru na stejný díl, ne na druhý konec vozu.
  • ✓U elektrifikovaného vozu se odpojuje 12V baterie i vysokonapěťová soustava.
  • ✓Čekací dobu na vybití berte vždy z dokumentace konkrétního modelu.
  • ✓Odpojení ověřte měřením, vytažený konektor ještě neznamená vůz bez napětí.
  • ✓Kódování po opravě patří na zdroj se stabilizovaným napětím, ne na běžnou nabíječku.

Časté otázky (FAQ)

Stačí u elektromobilu odpojit 12V baterii?

Ne. Volvo i I-CAR uvádějí, že se odpojuje i vysokonapěťová soustava, obvykle servisním konektorem. Přesný postup je v dokumentaci výrobce vozidla.

Jak dlouho se čeká po odpojení HV soustavy?

Tak dlouho, jak uvádí výrobce konkrétního modelu. Doba se mezi vozy liší, proto ji z jednoho auta nepřenášejte na jiné. Po uplynutí doby ověřte stav měřením.

Jak daleko od HV baterie se smí svařovat?

Obecné číslo v milimetrech výrobci, jejichž podklady jsme prošli, neuvádějí. Volvo při svařování v bezprostřední blízkosti baterie nebo řídicí jednotky předepisuje jejich demontáž. Rozhoduje dokumentace k modelu.

Kam dát zemnící svorku při svařování karoserie?

Na stejný díl, co nejblíž místu svaru, na očištěný kov. Tak má proud nejkratší cestu a neteče přes elektroniku vozu.

Proč nestačí na kódování obyčejná nabíječka?

Při programování odebírá vůz proud delší dobu a napětí nesmí klesnout. Zdroj v režimu stabilizovaného napětí drží nastavenou hodnotu, GYS u GYSFLASH 100.12 HF uvádí pokrytí odběru až 150 A.

Závěr

Svařování na hybridu nebo elektromobilu není jiné řemeslo, jen má víc kroků před prvním obloukem. Svorka u svaru, odpojené obě soustavy a ověření měřením jsou základ.

Čísla, která se liší model od modelu, berte vždy z dokumentace výrobce vozidla. Tento text ji nenahrazuje, jen pomáhá nezapomenout na žádný krok.

Spotovačka pro karosárnu

Krátká odpověď

U nosných dílů dnešních aut rozhoduje přítlak kleští a přesné řízení, ne co nejvyšší proud.
Vysokopevnostní oceli potřebují podle WorldAutoSteel přítlak vyšší o 20 % i více, proud se u nich nezvyšuje.
Před nákupem ověřte seznam schválených strojů u značek, které opravujete, a jištění dílny.

O co jde: karoserie už není z měkké oceli

Spotovačka pro karosárnu se dřív vybírala podle proudu. Čím víc kiloampérů, tím lepší stroj. U dnešních karoserií to přestává platit.

Nosné díly jsou z vysokopevnostních a za tepla lisovaných ocelí, často s povlakem zinku nebo hliníku a křemíku. Každý z těchto materiálů se při odporovém bodování chová jinak. Výrobci vozidel proto v opravárenské dokumentaci předepisují postup, typ spoje a někteří i konkrétní stroje.

Tenhle článek neučí bodovat. Říká, podle čeho vybrat stroj, aby odpovídal autům, která k vám jezdí, a abyste neplatili za výkon, který nevyužijete. Stroje, o kterých je řeč, najdete v kategorii spotovačky a bodovačky.

Jednostranná spotovačka (spotter)

Stroj na vyrovnávání promáčklin. Navařuje podložky a trny, za které se plech vytahuje. Například GYSPOT PRO 400 má podle produktové stránky maximální proud 3 800 A a jištění 16 A. Na výměnu nosného dílu není určený, je to jiný nástroj, ne levnější varianta.

Invertorová spotovačka s kleštěmi

Oboustranné odporové bodování pneumatickými kleštěmi chlazenými kapalinou. Profesionální stroje Telwin a GYS mají podle výrobců proud 12 000 až 15 000 A a přítlak 400 až 580 daN. Tímhle strojem nahrazujete tovární bodový svar při výměně dílu.

Kde se při výběru spotovačky pro karosárnu nejčastěji chybuje

  • ●1. Výběr podle proudu
    Podklady WorldAutoSteel (AHSS Insights) uvádějí, že vysokopevnostní oceli mají vyšší měrný odpor. Proud se u nich proto nezvyšuje a podle složení oceli se může i snižovat.
  • ●2. Podcenění přítlaku
    Stejný zdroj doporučuje zvýšit přítlak elektrod o 20 % i více podle meze kluzu. U ocelí lisovaných za tepla má být přítlak ještě vyšší než u ocelí lisovaných za studena.
  • ●3. Užší procesní okno
    Vysokopevnostní oceli mají užší rozsah parametrů, ve kterém vznikne dobrý svar. Stroj musí proud a čas řídit přesně a opakovatelně, jinak se chyba projeví až při zkoušce.
  • ●4. Záměna specifikace a schválení
    Stroj, který „splňuje parametry“, není totéž co stroj na seznamu výrobce. Tesla v opravárenském manuálu k Modelu Y jmenuje konkrétní modely a u každého minimální verzi softwaru.
  • ●5. Zapomenuté jištění
    Telwin Inverspotter 13500 Smart Aqua potřebuje podle výrobce jištění 16 A, silnější model 14000 už 32 A. U GYSPOT PTI Expert uvádíme 20 A. Hlavní jistič dílny musí unést stroj i zbytek provozu.
  • ●6. Povlaky a elektrody
    Zinek se při bodování slévá s mědí elektrod na mosaz, takže je potřeba častěji upravovat nebo měnit čepičky. Pozinkovaný plech navíc potřebuje vyšší proud než holý. Povlak hliník a křemík u bórových ocelí se ze spoje vytlačuje hůř než zinek.

Co udělat před nákupem

  • ●1. Sepište značky, které opravujete
    Pro tři nejčastější značky si v opravárenské dokumentaci najděte, jestli uvádějí seznam schválených spotovaček. To je tvrdé kritérium, všechno ostatní je až za ním.
  • ●2. Ptejte se na software a aktualizace
    Schválení se může vázat na verzi softwaru stroje. Zjistěte, jak se software aktualizuje a kdo to udělá. Metaweld je autorizovaný servis GYS pro Česko i Slovensko.
  • ●3. Změřte jištění a vzduch
    Pneumatické kleště GYSPOT PTI pracují podle výrobce s tlakem kolem 8 bar. Ověřte, že kompresor a rozvod vzduchu tlak udrží i při souvislé práci.
  • ●4. Vyberte kleště podle práce
    Kleště tvaru C a tvaru X se liší přístupem ke spoji. GYS u řady BP.LCX-s7 dodává oboje. Vyzkoušejte je na dílu, který měníte nejčastěji, třeba prahu nebo sloupku.
  • ●5. Počítejte se záznamem svarů
    Profesionální stroje ukládají data o bodech na USB nebo SD kartu. Protokol o svarech je doklad, že oprava proběhla podle postupu. Jestli ho vyžaduje vaše pojišťovna, ověřte přímo u ní.
  • ●6. Domluvte servis a náhradu
    Spotovačka, která stojí, zastaví celou opravu. U strojů koupených u Metaweldu půjčujeme po dobu záruční opravy náhradní stroj zdarma. Firemní podmínky najdete na stránce Pro firmy.

Kdy se profesionální spotovačka vyplatí

Kdy ano

  • ●Měníte nosné díly
    Prahy, sloupky, podlahy a lemy, kde výrobce předepisuje bodový svar.
  • ●Opravujete značky se seznamem strojů
    Bez schváleného stroje nedoložíte postup podle výrobce.
  • ●Pracujete pro pojišťovny nebo flotily
    Záznam svarů je praktický doklad o opravě.
  • ●Máte 400 V a vzduch 8 bar
    Stroj pak nevyžaduje úpravy rozvodů.

Kdy ne

  • ●Hlavně vyrovnáváte promáčkliny
    Stačí jednostranná spotovačka za zlomek ceny.
  • ●Strukturální opravy děláte výjimečně
    Spočítejte, jestli se nevyplatí zakázku předat dílně se schváleným strojem.
  • ●Opravujete hlavně hliníkové karoserie
    Hliník má vlastní technologii spojů, viz článek o svařování hliníku metodou MIG.
  • ●Nemáte dostatečné jištění
    Nejdřív rozvod, pak stroj. Jinak vám bude vypadávat jistič.

Samostatnou kapitolou jsou elektromobily, kde se k volbě stroje přidávají bezpečnostní postupy kolem vysokonapěťové soustavy. Rozebíráme je v článku o svařování na elektromobilu.

Na co se dívat v technických datech

Parametr Proč na tom záleží Hodnoty z údajů výrobců
Maximální proud U vysokopevnostních ocelí se nezvyšuje, rezerva se hodí pro pozinkované a vícevrstvé spoje 12 000 A (Telwin 13500), 14 500 A (GYSPOT PTI Expert), 15 000 A (Telwin 14000)
Přítlak kleští Vysokopevnostní oceli potřebují o 20 % i více 400 daN (Telwin 13500), 550 daN (GYSPOT PTI), 580 daN (Telwin 14000)
Napájení a jištění Musí to unést rozvod dílny 400 V; jištění 16 A, 20 A, 32 A podle modelu
Tlak vzduchu Pneumatické kleště bez tlaku nedají přítlak 8 až 8,1 bar (GYSPOT PTI)
Hmotnost kleští Únava při práci pod vozem a nad hlavou 11,3 kg (PTI Genius s ramenem G1), 12,1 kg (PTI Expert)
Délka kabelu Dosah kolem vozu bez přejíždění stroje 5 m (PTI Expert, Telwin 14000)
Záznam dat Doklad o provedených svarech USB (Telwin, PTI Expert), SD karta (PTI Genius)
Schválení výrobcem vozidla Jediné tvrdé kritérium pro strukturální opravy Tesla uvádí mimo jiné GYSPOT PTI-S7 a PTI-GENIUS

Cenová hladina profesionálních invertorových spotovaček v nabídce Metaweldu: DOPLNIT (vlastní cena bez DPH). Konkrétní sestavu podle vašich značek a přípojky vám spočítáme.

Klíčové poznatky

  • ✓U vysokopevnostních ocelí rozhoduje přítlak a přesnost řízení, ne vyšší proud.
  • ✓WorldAutoSteel doporučuje přítlak vyšší o 20 % i více podle meze kluzu.
  • ✓Jednostranná spotovačka slouží k vyrovnávání, na výměnu nosných dílů potřebujete kleště.
  • ✓Schválení výrobcem vozidla se váže na konkrétní model stroje a často i na verzi softwaru.
  • ✓Před nákupem ověřte jištění, tlak vzduchu a servis, jinak stroj nevyužijete.

Časté otázky (FAQ)

Potřebuji na vysokopevnostní oceli silnější proud?

Ne. Podle WorldAutoSteel mají tyto oceli vyšší měrný odpor, takže proud se nezvyšuje a někdy se snižuje. Roste potřebný přítlak elektrod a nároky na přesné řízení.

Stačí mi na karoserii jednostranná spotovačka?

Na vyrovnávání promáčklin ano. Na výměnu nosných dílů, kde výrobce předepisuje bodový svar, potřebujete oboustranné bodování kleštěmi.

Jaký je rozdíl mezi splněním specifikace a schválením výrobcem?

Specifikace říká, jaké parametry má stroj mít. Schválení znamená, že výrobce vozidla konkrétní model uvádí v opravárenské dokumentaci, často s minimální verzí softwaru. Pro doložení postupu platí to druhé.

Jaké jištění spotovačka potřebuje?

Záleží na modelu. Výrobci uvádějí u profesionálních strojů na 400 V jištění od 16 A do 32 A. Ověřte hodnotu v technických datech a porovnejte ji s hlavním jističem dílny.

Chtějí pojišťovny protokol o svarech?

Obecný požadavek se nám nepodařilo doložit. Protokol z paměti stroje je ale doklad, že oprava proběhla podle postupu. Podmínky si ověřte u pojišťovny, se kterou spolupracujete.

Závěr

Spotovačku pro nosné díly nevybírejte podle kiloampérů, ale podle přítlaku, řízení a toho, jestli ji výrobci vašich značek uvádějí na seznamu.

Stejně důležité jako stroj je zázemí: jištění, vzduch, aktualizace softwaru a servis, který vás nenechá stát.

Svařování hliníku Mig

Krátká odpověď

Hliník se na MIG nepodává špatně kvůli stroji, ale kvůli cestě drátu: s běžným tlačným hořákem držte kabel do zhruba 3,6 m.
Delší vzdálenost řeší spool gun nebo push-pull, kontaktní špička o rozměr větší problém neřeší, jen ho přesune.
Drát AlSi5 (4043) se lépe svařuje, AlMg5 (5356) je pevnější a na eloxovaný díl patří on.

O co u hliníku na MIG jde

Svařování hliníku MIG láme hlavně na podávání drátu. Hliníkový drát je měkký a má nízkou vzpěrnou tuhost, takže se v dlouhém bowdenu prohýbá, tře a zasekává. Ocelová sestava s rýhovanými kladkami a ocelovou spirálou ho spolehlivě zničí dřív, než začnete svařovat.

Druhý problém je oxid. Hliník taje při 660 °C, vrstva oxidu hlinitého na povrchu až nad 2 000 °C. Pokud ji před svařováním nerozrušíte a nezvolíte správnou polaritu (drát na plus), zůstane ve svaru jako vměstky a studené spoje.

Třetí věc je stroj. Čtenáři se často ptají, jestli potřebují pulz. U tenkého hliníku a u pohledových svarů ano, u silnějšího materiálu a přípravků to jde i bez něj. Níže je rozepsané, podle čeho se rozhodnout.

Spool gun

Cívka drátu sedí přímo na hořáku, drát tedy urazí jen pár centimetrů. Vzdálenost od stroje neomezuje podávání, ale délka kabelu. Třeba hořák Spool Gun 150A od GYS má kabel 4 m a bere cívku o průměru 100 mm. Hodí se do karosárny a na občasnou práci.

Push-pull

Drát tlačí podavač a zároveň ho táhne malý motor v rukojeti. ESAB doporučuje push-pull tam, kde je mezi podavačem a špičkou 6 až 12 m, a jeho hořáky MXH PP podávají drát 0,8 až 1,6 mm až na 12 m. Hodí se do výroby a na velké cívky.

Kde svařování hliníku MIG nejčastěji vázne

  • ●1. Dlouhý tlačný hořák
    Frank Armao z Aluminum Consulting doporučuje u běžného tlačného hořáku kabel nejvýš 12 stop, tedy asi 3,6 m. Na delším kabelu se drát začne mačkat ještě před podavačem.
  • ●2. Kontaktní špička o rozměr větší
    Častá rada z dílen. Armao uvádí jako správnou vůli 0,20 až 0,23 mm nad průměr drátu a vůli kolem 0,38 mm označuje za příliš velkou. Drát pak ve špičce ztrácí kontakt, oblouk kolísá a přibývá propálení drátu do špičky.
  • ●3. Kladky a bowden pro ocel
    Rýhované kladky měkký drát deformují a ocelová spirála ho brzdí třením. ESAB doporučuje kladky s U drážkou nebo měkkou V drážkou a teflonový (PTFE) nebo nylonový bowden.
  • ●4. Tenký a měkký drát bez push-pull
    Podle Armaa drát 1,6 mm (4043 i 5356) tlačný hořák do 3,6 m zvládne. Drát 1,2 mm z 5356 obvykle také, ale 1,2 mm z měkčího 4043 už většinou chce push-pull. Tenký drát kolem 0,9 mm push-pull potřebuje vždy.
  • ●5. Špatné pořadí čištění
    Kartáč přes mastný povrch jen rozetře uhlovodíky do materiálu. ESAB proto uvádí pořadí: nejdřív odmastit, potom kartáčovat nerezovým kartáčem.

Co s tím udělat

  • ●1. Změřte cestu drátu
    Od cívky po špičku. Pokud je delší než zhruba 3,6 m, přestavba tlačného hořáku nepomůže a rozhodujete se mezi spool gunem a push-pull.
  • ●2. Přestavte podavač na hliník
    Kladky s U drážkou, teflonový bowden po celé délce a vodicí trubičky pro hliník. Přítlak kladek nastavte co nejnižší, při kterém drát ještě spolehlivě podává, jinak ho zdeformujete.
  • ●3. Kupte špičky pro hliník
    Ne ocelové o číslo větší. Špičky pro hliník mají vrtání upravené na tepelnou roztažnost hliníku. Podle Armaa přitom stačí jeden typ pro 4043 i 5356.
  • ●4. Vyberte drát podle dílu, ne podle ceny
    Na eloxované díly, konstrukce a vyšší pevnost AlMg5 (5356). Na díly s provozní teplotou nad 65 °C a na odlitky AlSi5 (4043). Detail je v tabulce níže.
  • ●5. Čistěte ve správném pořadí a svařujte hned
    Odmastit, nerezový kartáč vyhrazený jen pro hliník, pak svařovat. Drát skladujte v suchu a teple, ESAB radí temperovanou skříň, aby na cívce nekondenzovala vlhkost.
  • ●6. Plyn
    Na většinu práce čistý argon, ESAB ho uvádí jako výchozí plyn pro MIG hliníku. Směsi s heliem (25 až 75 % He) mají smysl u silných plechů, kde potřebujete širší závar. Kolik plynu reálně protočíte, rozebíráme v článku spotřeba ochranného plynu.

Kdy se vyplatí pulzní MIG na hliník

Kdy ano

  • ●Tenký plech
    Lincoln Electric uvádí, že fáze nízkého proudu v pulzu umožňuje svařovat tenký materiál s menší deformací a při nižší rychlosti podávání.
  • ●Pohledové svary a karoserie
    Méně rozstřiku znamená méně broušení a čistší housenku.
  • ●Jeden drát na víc tlouštěk
    S pulzem pokryje jeden průměr drátu širší rozsah práce, takže nemusíte držet tři cívky.
  • ●Díly s rizikem propálení
    ESAB doporučuje pulz na tenký hliník právě proto, že střídáním vysokého a nízkého proudu hlídá vnesené teplo.

Kdy ne

  • ●Silné díly v poloze vodorovné
    Na silnější materiál stačí sprchový přenos i bez pulzu.
  • ●Hliník svařujete párkrát do roka
    Levnější je spool gun ke stávajícímu stroji než nový pulzní zdroj.
  • ●Problém je v podávání
    Pulz nespraví drát, který se mačká v bowdenu. Nejdřív opravte cestu drátu.
  • ●Karosářské spoje z pozinku
    To je jiná technologie. Viz MIG pájení CuSi3 na karoserii.

Stroje s pulzem, které máme v nabídce, najdete v kategorii pulzní svářečky. Kdo si není jistý, může si stroj nechat předvést u sebe v dílně.

AlSi5 nebo AlMg5: srovnání drátů

Vlastnost AlSi5 (ER4043) AlMg5 (ER5356)
Hlavní přísada křemík, asi 5 % hořčík, asi 5 %
Smyková pevnost příčně (ESAB) asi 103 MPa (15 ksi) asi 179 MPa (26 ksi)
Svařitelnost a sklon k trhlinám lepší, o něco nižší sklon k trhlinám horší než 4043
Barva po eloxování ztmavne do tmavě šedé lepší barevná shoda
Provoz nad 65 °C vhodný nevhodný
Podávání měkčí, podává se hůř tužší, podává se lépe
Typické použití odlitky, díly v teple, obecné opravy konstrukce, eloxované díly, vyšší pevnost

Klíčové poznatky

  • ✓S běžným tlačným hořákem držte cestu drátu do zhruba 3,6 m.
  • ✓Kontaktní špička o rozměr větší dá příliš velkou vůli a přidá propálení drátu do špičky.
  • ✓Kladky s U drážkou a teflonový bowden jsou základ, ne příplatková výbava.
  • ✓Na eloxovaný díl patří AlMg5 (5356), na díl v teple nad 65 °C AlSi5 (4043).
  • ✓Nejdřív odmastit, potom kartáčovat, nikdy obráceně.

Časté otázky (FAQ)

Můžu svařovat hliník běžnou MIG svářečkou?

Ano, pokud stroj umí měnit polaritu na drát plus a podavač přestavíte na hliník: kladky s U drážkou, teflonový bowden a špičky pro hliník. S tlačným hořákem držte kabel do zhruba 3,6 m, na delší vzdálenost potřebujete spool gun nebo push-pull.

Proč nestačí dát kontaktní špičku o rozměr větší?

Protože vůle mezi drátem a špičkou je pak zbytečně velká. Frank Armao z Aluminum Consulting považuje za příliš velkou už vůli 0,38 mm. Drát ztrácí kontakt, oblouk kolísá a drát se častěji propálí do špičky. Správná je špička pro hliník s vůlí zhruba 0,2 mm.

Spool gun, nebo push-pull?

Spool gun je levnější a stačí na občasnou práci a malé cívky, například v karosárně. Push-pull se vyplatí ve výrobě, na velké cívky a tam, kde je podavač od místa svařování 6 až 12 m.

Jaký plyn použít na hliník?

Pro většinu práce čistý argon. Směsi argonu s heliem, obvykle 25 až 75 % helia, dávají širší závar a používají se hlavně u silných plechů.

Potřebuju na hliník pulzní svářečku?

Na tenký plech a pohledové svary výrazně pomůže, protože snižuje vnesené teplo a rozstřik. Na silnější díly to jde i bez pulzu. Pokud se drát mačká v bowdenu, pulz to nevyřeší.

Závěr

U hliníku rozhoduje cesta drátu víc než stroj: krátký kabel nebo spool gun, U kladky, teflonový bowden a špička pro hliník, ne ocelová o číslo větší.

Drát vybírejte podle dílu: AlMg5 na pevnost a elox, AlSi5 na odlitky a díly v teple. Rádi s vámi projdeme, jestli vám stačí přestavět stávající stroj, nebo se vyplatí spool gun či pulz.

Ovládací prvky výpisu

8 položek celkem