MIG pájení karoserie
Krátká odpověď
MIG pájení karoserie taví jen přídavný drát CuSi3, základní plech zůstává tuhý — proto nepropaluje tenký plech a nespaluje zinek v tak velkém rozsahu jako svařování.
Jede na čistý argon, DC+ a nejlépe v pulzním režimu; Honda a Jaguar Land Rover pulz podle odborného magazínu FenderBender přímo vyžadují.
Nenahrazuje bodový svar všude. Použijte ho tam, kde to opravárenský postup výrobce vozu dovoluje — typicky při přístupu jen z jedné strany.
Co se při MIG pájení děje jinak než při svařování
Při běžném MIG svařování se roztaví přídavný drát i základní materiál a vznikne společná tavná lázeň. Ocel taje podle Total Materia při 1538 °C. Celý spoj se tedy musí dostat nad tuhle hranici.
MIG pájení pracuje jinak. Taví se jen drát z křemíkového bronzu — výrobce Harris u ERCuSi-A uvádí rozsah tavení zhruba 971 až 1027 °C. Plech se ohřeje, ale nepřetaví; spoj drží adhezí roztaveného bronzu k povrchu oceli.
Rozdíl několika set stupňů je přesně to, proč se tenký plech nepropálí a proč se z pozinkované vrstvy odpaří menší pás okolo spoje. Zinek se podle Total Materia odpařuje při 871 °C, I-CAR uvádí 910 °C — obě hodnoty leží pod teplotou tání oceli, ale blízko teploty pájení.
MIG svařování
Taví plech i drát, spoj má pevnost srovnatelnou se základním materiálem. U plechu 0,6–0,8 mm snadno propálí díru a u pozinku vypálí zinek v širokém okolí.
MIG pájení (CuSi3)
Taví jen drát, plech zůstává tuhý. ESAB uvádí u svarového kovu OK Autrod 19.30 pevnost Rm 350 MPa — méně než ocel, zato bez deformace a s menším narušením povlaku.
Kde to v dílně nejčastěji vázne
- ●1. Nevhodný stroj nebo režim
Zkratový přenos na jednoduché svářečce pájení zvládne, ale hůř. ESAB u CuSi3 doporučuje polaritu DC+ a pulzní režim; podle FenderBender Jaguar Land Rover a Honda pulz vyžadují (Honda to potvrdila i na školení pro opravce), Volkswagen připouští i zkratový přenos. - ●2. Nepřipravený hořák
Měkký bronzový drát se v ocelovém bowdenu zadírá. Potřebujete teflonovou nebo grafitovou hadici, hladké polokruhové podávací kladky a vlastní sadu na každý typ drátu. - ●3. Špatný plyn
Pro pájení se používá čistý argon (I1 podle EN ISO 14175). ESAB uvádí, že u MIG pájení vlastnosti zlepší přídavek 1 % kyslíku. Směsi s CO2 pro CuSi3 nejsou určené. - ●4. Příliš vysoká rychlost u pozinku
Zinek musí stihnout odplynit, jinak zůstanou póry. Ve studii prezentované na konferenci SBZ 2023 (žárově pozinkovaný S235JR tloušťky 3 mm, drát CuSi3Mn1 o průměru 1,2 mm) vyšla jako horní mez rychlost 48 cm/min. - ●5. Použití tam, kam nepatří
I-CAR upozorňuje, že MIG pájení se smí použít jen v místech, která předepisuje opravárenský postup výrobce. U vysokopevnostních ocelí bývá předepsané odporové bodování, ne pájení.
Jak to nastavit a odjet bez pórů
- ●1. Zvolte správný drát
CuSi3 (ERCuSi-A) je výchozí volba — ESAB u něj uvádí 3,4 % křemíku, Lincoln 3,0 %, norma AWS A5.7 připouští 2,8 až 4,0 %. Na pevnější spoj a na hliníkovaný plech se používá CuAl8; podle technického katalogu Stahlgruber má Rm 380 až 450 N/mm². Dráty pro pozinkovaný plech najdete v kategorii dráty na pozink a měď. - ●2. Nastavte plyn a polaritu
Čistý argon, DC+. Lincoln u svého bronzového drátu uvádí průtok 30 až 50 CFH, tedy zhruba 14 až 24 litrů za minutu. - ●3. Nechte počítat synergii
Tabulku proudu a rychlosti podávání podle tloušťky plechu pro CuSi3 žádný z výrobců nezveřejňuje. GYS to řeší synergickými programy — v dokumentu synergií jsou vedené jako 701 Cu Si 3 – Ar 100 % I1 a 702 Cu Al 8 – Ar 100 % I1. Zadáte materiál, plyn, průměr drátu a tloušťku, zbytek dopočítá stroj. Například GYS AUTOPULSE 220-M3 má tři hořáky, takže jeden zůstává osazený na CuSi a nepřezbrojujete. - ●4. Jeďte přerušovaně
I-CAR uvádí, že výrobci vozidel předepisují stehování kvůli řízení vneseného tepla. Krátké housenky s přestávkou drží plech rovný. - ●5. Odsávejte u místa spoje
Oxid zinečnatý se podle materiálů 3M uvolňuje už nad 500 °C. NIOSH má pro ZnO doporučený limit 5 mg/m³ za desetihodinovou směnu. Otevřená vrata nestačí, patří sem odsávací rameno. Víc o ochraně najdete na stránce o bezpečnosti při svařování.
Kdy MIG pájení ano
- ●Tenký plech 0,6 až 1,0 mm
Vnější díly, blatníky, lemy — tam, kde svar propaluje a dílec se kroutí. - ●Pozinkovaný plech
Nižší teplota znamená užší pás spáleného povlaku a méně práce s obnovou protikorozní ochrany. - ●Přístup jen z jedné strany
Typicky pata sloupku krytá prahem, kam se kleště bodovačky nedostanou. - ●Různé materiály nebo tloušťky
Bronz spojí i dvojici, kterou by tavný svar znehodnotil.
Kdy raději ne
- ●Nosné díly s předepsaným svarem
Pokud postup výrobce předepisuje odporový bod nebo tavný svar, pájení ho nenahrazuje. - ●Vysokopevnostní oceli
U dílů z ocelí nejvyšších pevností bývá předepsané odporové bodové svařování. - ●Místa s plným zatížením ve střihu
Pevnost svarového kovu CuSi3 je podle ESAB 350 MPa, tedy pod úrovní karosářské oceli. - ●Bez odsávání
U pozinku bez odsávání práci nezačínejte. Není to formalita, je to expozice ZnO.
Co je u MIG pájení doložené výrobcem
| Parametr | Hodnota | Kdo ji uvádí |
|---|---|---|
| Rozsah tavení CuSi3 (ERCuSi-A) | cca 971–1027 °C | Harris Products Group |
| Teplota tání oceli | 1538 °C | Total Materia |
| Odpaření zinku | 871 °C (I-CAR uvádí 910 °C) | Total Materia / I-CAR |
| Vznik dýmu ZnO | nad 500 °C | 3M |
| Obsah křemíku v drátu | 3,0–3,4 % (norma AWS A5.7: 2,8–4,0 %) | Lincoln / ESAB / AWS |
| Ochranný plyn | argon 100 %, pro pájení i Ar + 1 % O₂ | ESAB, Lincoln, GYS |
| Průtok plynu | cca 14–24 l/min | Lincoln Electric |
| Pevnost svarového kovu Rm | 350 MPa (CuAl8: 380–450 N/mm²) | ESAB / katalog Stahlgruber |
Klíčové poznatky
- ✓MIG pájení taví jen drát, ne plech — proto nepropaluje tenký materiál a šetří pozinkovaný povlak.
- ✓Čistý argon a polarita DC+ jsou základ; ESAB i praxe karosáren mluví pro pulzní režim.
- ✓Tabulku proudů podle tloušťky plechu výrobci drátů nezveřejňují, stroje to řeší synergickými programy.
- ✓Pevnost spoje je nižší než u tavného svaru, takže pájení nahrazuje svar jen tam, kde to postup výrobce vozu připouští.
- ✓Zinkové výpary vznikají už nad 500 °C — odsávání u místa spoje patří k vybavení, ne k nadstandardu.
Časté otázky (FAQ)
Potřebuju na MIG pájení karoserie pulzní svářečku?
Zvládne to i stroj se zkratovým přenosem, ale s horším výsledkem na tenkém plechu. ESAB u CuSi3 doporučuje pulz a podle odborných zdrojů ho Honda a Jaguar Land Rover u svých oprav vyžadují.
Jaký plyn se na CuSi3 používá?
Čistý argon, označení I1 podle EN ISO 14175. ESAB uvádí, že pro MIG pájení vlastnosti zlepší přídavek jednoho procenta kyslíku. Směsi s CO2 pro tenhle drát určené nejsou.
Udrží pájený spoj stejně jako svar?
Ne. ESAB uvádí u svarového kovu CuSi3 pevnost 350 MPa, což je méně než u karosářské oceli. Proto se pájení používá tam, kde to opravárenský postup výrobce vozu připouští, ne plošně místo svaru.
Proč mi vznikají póry na pozinkovaném plechu?
Zinek se odpařuje a plyn musí stihnout uniknout z lázně. Pomáhá nižší rychlost postupu — ve studii z konference SBZ 2023 vyšla na třímilimetrovém pozinku jako horní mez 48 cm/min.
Stačí na odsávání ventilátor ve dveřích dílny?
Nestačí. Oxid zinečnatý vzniká podle materiálů 3M už nad 500 °C a NIOSH pro něj uvádí doporučený limit 5 mg/m³. Odsávat je potřeba u místa spoje, ne větrat halu.
Co si z toho odnést
MIG pájení není náhrada svařování, ale druhý nástroj na jiný typ spoje. Rozhoduje teplota: o několik set stupňů níž znamená rovný plech a zachovalý zinek.
Před nákupem stroje si ujasněte, jaké tloušťky a jaké značky vozů nejčastěji opravujete. S tím pak vybírejte podle našeho rádce jak si vybrat svářečku.
