Doprava zdarma u objednávek nad 3000,- Kč!

Jak si vybrat svářečku

Podle kterých kritérií se rozhodovat? Vyznejte se v širokém sortimentu svařovacích strojů. Doporučíme vám ty nejlepší invertory.

 

Základní parametry

V první řadě doporučujeme vybírat podle těchto hlavních parametrů.

  1. Napájecí napětí 230 V / 400 V
  2. Zatěžovatel svářečky (většinou při 40 stupních) nebo maximální svařovací proud dle očekávaného vytěžování svářečly
    (např. zatěžovatel 60% - 200 A udává, že svářečka z 10 minut bude 6 minut svařovat a 4 minuty se bude chladit.) Zatěžovatel se udává i při 100% zatížení.
  3. Jištění
  4. Svařovaný materiál
  5. Metoda (MIG/MAG, TIG, MMA)

 

Výběr metody

1. Budete svařovat hlavně venku (montáže) a potřebujete svářečku přenášet

Ideální výběr je svářečka MMA – metoda svařování obalovanou elektrodou (rutilová, bazická, celulosová).

Lze svařovat ocel, nerez i hliník.

Nejlepší výběr pro svařování venku kvůli větru, jelikož ochranu svaru nezajišťuje plyn, ale obal elektrody. Svářečky mají nízkou hmotnost, často i popruh přes rameno.

Pokud chcete svařovat na elektrocentrále nebo dlouhých prodlužovacích kabelech, doporučujeme stroje buďto podpěťové, nebo s funkcí PFC.

Moderní svářečky mají přidané funkce jako jsou:

Hot start – zvýšení startovacího proudu a usnadnění zapálení

Anti stick - při zkratu (přilepení elektrody) automaticky klesne svařovací proud a elektrodu lze snadněji oddělit

Arc force – stabilita oblouku při oddalování a přibližování elektrody od materiálu

 

2. Budete svařovat hlavně v dílně či hale nějaké silnější materiály (hrubá práce)

Ideální výběr je svářečka MIG/MAG – metoda svařování tavící se elektrodou v ochranné atmosféře plynu (inertního nebo aktivního)

Lze svařovat ocel, nerez i hliník. Dále také MIG pájení pozinkovaných ploch.

Nejlepší výběr pro svařování silnějších materiálů v krytém prostředí s nejvyšší rychlostí práce.

U těchto svářeček máme dva typy nastavování – manuální a synergické

Synergie při svařování znamená, že při nastavení některého hlavního svařovacího parametru se současně nastaví i ostatní svařovací parametry. Tím rozhodujícím parametrem může být třeba tloušťka svařovaného materiálu a k ní současně zadaný průměr drátu

 

Pro domácí použití a při potřebě častého přenášení stačí bohatě svářečky s podavačem pro 5 kg cívku drátu (200mm ) s dvou kladkovým podavačem drátu. Nejčastěji se doma svařuje v ochranné atmosféře čistého CO2, lepší výsledky však se směsným plynem Argon a CO2

Pro dílenské a průmyslové použití jsou svářečky s podavačem pro 15 kg cívku drátu (300mm) a s ideálně čtyř kladkovým podavačem. Svářečky nad cca 300 ampér mají možnost jednotky vodního chlazení, které zvyšuje zatěžovatel hořáku a také možnost odděleného podavače od zdroje – nemusí se tahat celá svářečka (práce ve výškách atd.)

Moderní profesionální svářečky disponují funkcí pulse a double pulse, kdy při svařování proud pulsuje z minimální na maximální nastavenou hodnotu v dané frekvenci. Výhodou je méně tepla vneseného do materiálu, rychlost, vzhled svaru.

 

3. Budete svařovat hlavně v dílně či hale nějaké slabší materiály (jemná precizní práce)

Ideální výběr je svářečka TIG - metoda svařování netavící se elektrodou v ochranné atmosféře inertního plynu

Lze svařovat ocel, nerez i hliník.

Nejčastěji s vysokofrekvenčním HF zapalováním – zapalování bez kontaktu elektrody s materiálem.

Pokud budete svařovat pouze ocel a nerez, postačí Vám svářečka se zdrojem stejnosměrného proudu DC.

Pokud budete svařovat také hliníkové materiály, je nutnost pořídit svářečku se zdrojem jak stejnosměrného, tak střídavého proudu AC/DC.

Pro svařování vyššími proudy a s velkým zatěžovatelem jsou svářečky s přídavným či integrovaným vodním chlazením.

Plyn pro svařování TIG metodou je inertní argon. Nejčastěji se svařuje nízkými proudy.

Profesionální svářečky jsou vybaveny mnoha pokročilými funkcemi jako je např. digitální řízení, předfuk a dofuk plynu, náběh a doběh svařovacího proudu či pulsní režimy. Lze také upravovat tvar pulsní křivky a při svařování střídavým AC proudem i průběh křivky proudu.

 

 

 

Svářečky MMA na elektrodu

 

TOP SVAŘOVACÍ INVERTORY NA ELEKTRODY

Na závěr bychom vám rádi doporučili několik svařovacích invertorů, na které sázíme. První z nich svářečka ARC 160 MINI od IWELDu. Jedná se o velmi kvalitní stroj za skvělé peníze. Poměr cena výkon se zde opravdu vyplatí. Svařuje v rozsahu 20 - 150 A elektrody do průměru 4,0 mm. Proud 150 A je možné udržet při zátěži 35%. Má digitální displej a velmi snadno se nastavuje. Funkce Hot-Start, Anti-Stick a nastavitelný Arc Force jsou zde samozřejmostí.

Svářečka Iweld Arc 160 MIni

 

Z hobby řady vám můžeme doporučit od IWELDu svářečku POCKETPOWER 170 VRD, která je levnější, ale ne tolik robustní jako předešlý model. Při 60% zatížení svařuje proudem 160 A elektrody do průměru 4,0 mm. Je lehká a snadno přenosná.

Svářečka Iweld Pocketpower 170 VRD

 

Z českých luhů a hájů je skvělým MMA invertorem KITin 150 RS od společnosti KÜHTREIBER. Kombinuje metody svařování MMA a TIG Lift s dotykovým startem. Tento stroj má vysoký zatěžovatel 130 A při 100% pracovním cyklu a je vhodný do prostředí s velkými nároky. Oceníte i fce PFC - možnost svařovat na dlouhých prodlužovacích kabelech.

Svářečka Kuhtreiber kitin 150

Od francouzské společnosti GYS je skvělým pomocníkem svářečka GYSMI 160P se svařovacím proudem 85A při DZ 60% (maximální proud 160 A). MMA svářečka pohodlně svařuje elektrodami 1,6 až 4,0 mm, má dynamické svařovací vlastnosti a disponuje funkcemi HOT START, ANTI STICKING a ARC FORCE. Velmi výhodně se dá zakoupit v SETU s kuklou, elektrodami a dalším příslušenstvím.

Svářečka GYS GYSMI 160