Svařování trubičkovým drátem (MOG/FLUX svařování)
Velmi moderní metodou svařování se stala metoda FLUX, neboli metoda svařování trubičkovým drátem. Takový drát je naplněný rutilovou nebo bazickou náplní a v závislosti na typu náplně se pak dráty dělí na ty s vlastní ochranou (trubičkový drát MOG) a na ty, které potřebují ochranný plyn (trubičkový drát MIG).
Zatímco náplň trubičkového drátu, který potřebuje ochranný plyn, je složena z látek, které zlepšují svařovací vlastnosti, zvyšují odstavovací výkon apod. Náplň druhého typu nahrazuje ochranný plyn, který se používá pro svařování MIG/MAG. Odpadá nám tedy nutnost manipulace s lahvemi, je možné svařovat venku mimo dílnu a díky typu odtavování drátu jsou svary úhlednější. V anglických zdrojích můžete tento typ svařování naleznout pod zkratkou MOG (metal no gas).
Pokud chcete využívat možnosti svařování trubičkovým drátem bez nutnosti ochranného plynu, sáhněte po MIG/MAG svářečce, která disponuje možností změny polarity (tzv. přepólováním). Buď na panelu svářečky najdete dva konektory + a -, nebo lze polaritu přepnout uvnitř stroje. Takovou možností disponuje například svářečka IWELD GORILLA Pocketmig Aluflux 205.
Existují i modely, které umí svařovat pouze trubičkovým drátem. To je například svářečka IWELD GORILLA MICROFLUX 131 nebo GYS SMARTMIG 110, kde oceníte především nízké pořizovací náklady.
Co se týče svařovaných materiálů, lze trubičkovým drátem s vlastní ochranou svařovat běžné typy ocelí. Pro nerez či hliník se takové trubičkové dráty nevyrábí. U výběru se podívejte především na průměr cívky vaší svářečky.
Výhody využití trubičkového drátu bez plynu
- svařování venku mimo dílnu - všude kde by byla manipulaci s lahví obtížná nebo by hrozilo odfouknutí ochranného plynu
- hlubší průvar - oceníte zejména při svařování pozinkovaných materiálů
- úhlednost svarů - díky kruhovému odtavování drátu



