Domů / Novinky / Svařování hliníku
Kategorie
Výrobci
KONTAKT

AUTORIZOVANÝ SERVIS

Svařování hliníku

Svařování hliníku    Hliník se odstěhoval… do témat svařování. Jaké použít metody, jak si správně vybrat svářečku na hliník nebo jaký přídavný materiál zvolit. Jak tedy na svařování hliníkem?

Hliník se odstěhoval… do témat svařování. Jaké použít metody, jak si správně vybrat svářečku na hliník nebo jaký přídavný materiál zvolit. Jak tedy na svařování hliníkem?

Hliník se odstěhoval… do témat svařování. Jaké použít metody, jak si správně vybrat svářečku nebo jaký přídavný materiál zvolit. Jak tedy na svařování hliníkem?

Svařování hliníku je poměrně specifická disciplína, u které se musí respektovat určitá pravidla. Ať už jde o jakoukoliv metodu svařování. Hliník, mosaz, bronz a jejich slitiny vytváří na svém povrchu vrstvu nevodivého oxidu, který na sebe navíc váže vodu, jež je zdrojem vodíku ve svaru. Další komplikací je, že hliník při svařování nemění svou barvu a zůstává stříbrný stejně jako oxid hliníku. Díky špatné viditelnosti pak dochází k přehřátí tavné lázně. Na základě těchto vlastností vám doporučujeme:

  • jako ochranné plyny při svařování využívejte plyny inertní (argon, směs argonu a helia), neboť zabraňují styku svarové lázně s okolní atmosférou
  • důkladně vyčistěte povrch svaru před svařováním, aby byla vrstva nevodivého oxidu hlinitého co nejtenčí
  • nepřehřívejte sváry
  • pracujte rychle
  • při svařování elektrickým obloukem využívejte pulz a nebo funkci Balance (regulace polarity) k odstraňování vrstvy oxidu přímo při svařování

 

Svařování hliníku obalenou elektrodou

Je v podstatě velmi podobné svařování oceli. Před svařováním je nutné opět dobře očistit povrch svaru. Speciální obalené elektrody na hliník vytváří ochranu tavné lázně před kyslíkem a rovněž pomáhají rozrušit i oxidické vrstvy. Elektroda se vždy připojuje na kladný pól svářečky. Je důležité mít dobře vysušené elektrody, aby neobsahovaly vodík.
Svařování hliníku obalenou elektrodou, využijete především ve venkovních podmínkách, protože nemusíte mít s sebou láhev s plynem.

 

Sortiment MMA svářeček pro svařování hliníku

 

Elektrody na svařování hliníku

svareci-elektroda-bohler-AlSi-UTP-485-25-x-355

 

Svařování hliníku TIGem

Kromě obalené elektrody a MIGu se pro svařování hliníku používá především TIG metoda. Díky pevnosti a kvalitě svarů se jedná o nejpoužívanější metodu a to zejména pro svařování tenkých plechů a potrubí. Oproti jiným materiálům, které se svařují pouze stejnosměrným proudem při přímé polaritě DC-, se při svařování hliníku využívá i střídavý proud ( AC).

Pokud tedy plánujete, že jedním ze svařovaným materiálů bude hliník, vybírejte ze svářeček, které umí svařovat jak stejnosměrným tak střídavým proudem. Svářečka by měla rovněž disponovat funkcí Balance, která nám pomáhá regulovat + a -. Při přímé polaritě - dochází k svařování, při nepřímé polaritě + naopak čistíme svar, neboť je narušena vrstva oxidu hlinitého.

V našem sortimentu je naleznete ZDE.

gys-tig-207ac-dc-hf-fv

Kromě přídavného materiálu budete ještě potřebovat wolframovou elektrodu na hliník, která se brousí pod úhlem 60° a po té 90° (pro přímou polaritu brousíme na 30°). Nezapomeňte elektrody vždy brousit podélně. 

wolframova-elektroda-zelena

Svařování hliníku metodou MIG

Svařování pod elektrickým obloukem tavící se elektrodou za pomocí inertního plynu je také metodou, kterou se dá svařovat hliník. Stejně jako v případě TIG svařování i zde je ochranná atmosféra vytvářena argonem či směsí argonu a helia.
Při výběru svářečky se zaměřte na to, aby disponovala přepínáním polarity, sloužící pro čištění svaru, čtyřkladkovým podavačem a teflonovým bowdenem pro podporu měkkého hliníkového drátu. Velmi užitečná je také funkce PULS, která je vhodná zejména pro slabší plechy.
Stejně jako u TIG metody se i zde používá inertní ochranný plyn argon nebo směr argonu s heliem. MIG svařování hliníku ale není vhodné pro slabé plechy či trubky. Díky rychlému ohřívání dílů hrozí propadnutí. Rychlé natavení rovněž vede k vytvoření hrbolu na začátku svaru. Čím tenčí plech, tím jsou tyto problémy výraznější.

 

MIG svářečky, které umí i hliník najdete ZDE.

 

Svařování hliníku plamenem (autogenem)

Jedná se o ne velmi rozšířenou, nicméně stále využívanou metodu. Před svařováním je nutné precizně odstranit vrstvu oxidu hlinitého buď ocelovým kartáčem nebo speciálním mořidlem.

Samotné svařování probíhá s přídavným materiálem v levé ruce a hořákem v pravé směrem doleva za drátem.

 

Použité materiály:

http://www.konstrukce.cz/clanek/svarovani-slabych-plechu/

https://www.mmspektrum.com/clanek/svarovani-hliniku-v-ochrannych-plynech.html