Řezání plamenem
Řezání plamenem nebo-li řezání kyslíkem
Řezání plamenem (kyslíkem) je typ dělení materiálů, ke kterému se nejčastěji používá směs kyslík-acetylen nebo kyslík-propan butan. Nejprve se kov nahřeje směsí plamene, dále začne proudit řezný kyslík, který roztavený kov spaluje. Kov se mění na tekutý oxid železa, jehož zbytky zůstávají na obroku a mění se v strusku, kterou lze následně odstranit broušením.
Řezat lze nelegované a nízkolegované oceli o tloušťce materiálu od 3 do 300 mm běžnými hořáky a od 300 do 2 000 mm speciálními hořáky.
Teplota řezaného materiálu, na kterou je potřeba kov nahřát, se odvíjí od typu oceli a pohybuje se mezi 1 150 do 1 350 °C. Toto nahřátí probíhá za použití směsného plynu (například kyslík-acetylen), pak se přidá proud čistého kyslíku (s obsahem 99,5 % ) na předehřáté místo, který způsobí spalování materiálu. Díky spalování vzniká teplo, které dále zahřívá kov do větší hloubky materiálu na zápalnou teplotu, a tak pokračuje hoření po celé tloušťce. Struska se vyfukuje proudem kyslíku na spodní straně.
Pro řezání plamenem je důležité zvolit kvalitní a odolné vybavení a to řezací hořák, případně nástavec a rukojeť, a řezací trysky a hubice. Pro zachování bezpečnosti využívejte suché předlohy a pojistky proti zpětnému šlehnutí plamene, vhodné ochranné oděvy a kuklu.
Materiály pro řezání plamenem:
- Dobře dělitelné materiály: všechny nelegované, nevytvrzené konstrukční oceli s obsahem uhlíku do 0,3 %, nízkolegované oceli, ocelolitina.
- Dělitelné materiály - oceli s obsahem uhlíku 0,3 - 1,6 %. V těchto případech je nutné materiál předehřát či žíhat.
- Nedělitelné materiály: téměř všechny neželezné kovy jako hliník, měď, chróm, nikl, mangan aj. V těchto případech můžete zvolit například plazmové řezání.




