Domů / Novinky / Plazmové řezání - Jak vybrat plazmovou řezačku
Kategorie
Výrobci
KONTAKT

AUTORIZOVANÝ SERVIS

Plazmové řezání - Jak vybrat plazmovou řezačku

Svářecí technika - Plazmové řezání - Jak vybrat plazmovou řezačku - svářečky, nabíječky autobaterií, spotovačky    Plazmové řezání je velmi oblíbenou metodou dělení materiálů. Technologický pokrok umožnil snížit náklady a zvýšit kvalitu i rychlost řezání, a proto uplatnění plazmy stále roste.

Plazmové řezání je velmi oblíbenou metodou dělení materiálů. Technologický pokrok umožnil snížit náklady a zvýšit kvalitu i rychlost řezání, a proto uplatnění plazmy stále roste.

V tomto článku bychom se rádi zaměřili na výhody a nevýhody použití různých metod řezání, zejména řezání plazmou. Poradili, co všechno budete pro řezání potřebovat, a také doporučili několik kvalitních plazmových řezacích strojů.

 

Princip dělení materiálů plazmou

Ke vzniku elektrického oblouku dochází narozdíl od svařování uvnitř hořáku mezi vnější a vnitřní elektrodou. Elektrický oblouk se díky plazmovému plynu dostává vysokou rychlostí ven a vzniká paprsek. Natavený materiál je vyfouknut z řezné spáry díky narůstajícímu tlaku a rychlosti plazmového plynu, které se pohybuje až okolo 2300 metrů za sekundu. Teplota na výstupu z hubice překračuje i 20 000 °C.

 

Využití řezání plazmou

Výše popsanou metodou přeneseného oblouku lze řezat všechny elektricky vodivé materiály (běžné druhy oceli, nerezovou ocel, hliník a další). Bez přeneseného oblouku je možné řezat i nevodivé materiály.

 

Výhody a nevýhody plazmového řezání

 

Rychlost

Narozdíl od autogenu plazma vykazuje velmi vysokou rychlost při řezání tenkých a středně tlustých materiálů. A to až desetinásobně -  u tenkých plechů se rychlost pohybuje až kolem 9 – 12 m/min.

 

Tloušťka materiálu

Jak již bylo zmíněno, plazmové řezání je vhodnější pro tenké a středně tlusté materiály. Použití se omezuje do 180 mm u suchého řezání a 120 mm u řezání pod vodou v závislosti na typu materiálů. Naopak autogen můžeme doporučit pro větší tloušťky. U materiálů pod 5 mm ale musíme počítat s velmi špatnou kvalitou řezu.

Pro tenké materiály je vhodné použití laseru, kde u řezání konstrukční oceli dochází k omezení na 20 mm tloušťky materiálu, u vysokolegované oceli je to 15 mm a u hliníku pouze 10 mm.

Mezi další výhody řezání plazmou oproti autogenu patří velmi malé tepelné ovlivnění materiálu. V oblasti vysoce legované oceli a hliníku ve střední a větší tloušťce je plazma v podstatě bezkonkurenční.

Nevýhodou kromě větších pořizovacích nákladů je širší řezná spára. Pro velice přesné řezy u slabších a středních tlouštěk, a rovněž pro řezání malých otvorů či úzkých pásky je mnohem vhodnější laserů, u nějž je řezná spára pouze (0,2 - 0,4 mm)

 

Jak správně vybrat plazmový řezací stroj

První důležitým faktorem při výběru je možnost zabudovaného kompresoru přímo v plazmě. U výrobců takové stroje poznáte tak, že mají v názvu písmeno “K”. V našem sortimentu je naleznete ZDE. Jedná se o stroje s nižším výkonem, které jsou určeny spíše pro hobby využití.

plazmova-rezacka-125a-tri

Tím se dostáváme k otázce výkonu, který je důležitý pro možnosti tloušťky řezaného materiálu. Pro řezání 1 mm tloušťky nelegované oceli se uvádí zhruba 3-5A výkonu. Například pro řezání plechů tloušťky 5 mm bychom tedy měli zvolit plazmový řezací stroj nejméně o výkonu 20A. V případě řezání hliníku nebo nerezové oceli musíme počítat ještě s zhruba o 20% vyšším výkonem.

 

Pokud máme vyšší nároky a přesto se rozhodneme pro plazmu, která v sobě nemá zabudovaný kompresor, pak se musíme zaměřit na to, aby dokoupený kompresor dosahoval alespoň tlaku 8-10 barů s průtokem minimálně 100 litrů vzduchu za sekundu a vzdušníkem o objemu minimálně 100 litrů. Doporučujeme rovněž, aby byl kompresor vybaven filtrem na vodu a olej, a nedocházelo tak ke znečištění plazmového stroje.

 

Základem je rovněž kvalitní plazmový hořák, který v našem sortimentu najdete ZDE a k němu i další spotřební materiály jakou jsou elektrodyplazmové tryskyhubice difuzory.

ergocut-cb70-plazmovy-horak

Pokud jsme nezodpověděli všechny vaše otázky, nebo potřebujete poradit s výběrem, jsme vám k dispozici na telefonním čísle 777 668 825.

 

Plazmová řezačka GYS Cutter 35 KF se zabudovaným kompresorem