Moření a pasivace nerez oceli
Čištění nerezové oceli
Aby nerezová ocel byla korozivzdorná, musí mít hladkou povrchovou úpravu s pasivní vrstvou. Jedná se o neviditelnou tenkou povrchovou vrstvu, kterou tvoří oxid chromu. Pokud je ocel neporušená, stačí k udržení pasivní vrstvy kyslík v atmosféře nebo v nebo provzdušněných vodných roztocích. Nicméně povrchové vady a vady vzniklé během výroby vedou ke korozi.
Kvalitu a odolnost proti korozi lze dosáhnout čištěním a to jak mechanickým, tak chemickým. V případě chemických čistících prostředků je nutné vzít v potaz ekologické dopady.
Vady nerezi:
1. Vady způsobené svařováním - vady jako neúplná penetrace, podpálení, póry, struskové vměstky, pošpinění při svařování musí být mechanicky odstraněny, broušením.
2. Zbarvení teplem a oxidace - vady vzniklé tepelným zpracováním nebo svařováním, kdy oxidace při vysoké teplotě vytváří oxidovou vrstvu, která v porovnání s původní pasivní vrstvou má horší ochranné vlastnosti.
3. Kontaminace železem - tyto vady vznikají řezáním, tvarováním za studena, broušením nebo jen usazením prachu obsahující železo. Kontaminaci železem je možné u nerezi a jejích svarech lze zjistit feroxylovým testem.
4. Vady spojené s hrubým povrchem - způsobené nerovnými svarovými housenkami, broušením, pískováním. Na hrubém povrchu se mnohem snadněji usazují nečistoty, které zvyšují riziko koroze.
5. Organické znečištění - většinou se jedná o maziva, oleje, barvy, otisky prstů, zbytky lepidla a další nečistoty, které mohou způsobit puklinovou korozi. Mohou také narušit účinnost povrchového moření. Organické nečistoty je nutné odstranit pomocí vhodného čističe. V jednoduchých případech postačuje vysokotlaký proud vody.
Praktický postup čištění nerezi
V případě, že to hrubost povrchu oceli umožňuje, je možné použít jak mechanické, tak i chemické způsoby čištění. Na obrázku níže vidíte výsledky testu, kdy byly vzorky oceli svařené metodou MMA čištěny třemi různými metodami v pořadí broušení, leštění a moření.
Při standardním výrobním procesu může komplexní proces čištění probíhat takto:
1. Zkontrolujte
2. Proveďte přípravné mechanické zpracování
3. Přečistěte
4. Opláchněte
5. Proveďte moření
6. Proveďte odstraňování sazí
7. Opláchněte
8. Proveďte pasivaci
9. Neutralizujte
10. Zkontrolujte
Chemické čištění
Předčištění a odmaštění
Před mořením je nutné zajistit, aby povrch byl čistý. V případě nečistot jako například volného prachu, otisků prstu a stop po nářadí je očištění kyselinou obvykle dostačující. Využít můžete Avesta Cleaner 401.
Moření
Moření pastou/gelem - Vysoce doporučený je zde přípravek Avesta BlueOne 130., který lze využít pro všechny typy nerezavějící oceli a navíc při jeho použití nedochází k téměř žádné produkci toxických dusíkových výparů.
Moření sprejem - Výhodnější pro aplikaci na větší povrchy. Ideální je šetrný mořící sprej Avesta RedOne 240. Pro aplikace je vhodné použít čerpadlo, které musí být vyrobeno materiálu odolného vůči kyselině a musí zabezpečovat neměnný aplikační tlak.
Moření v lázni - Vhodné pro moření menších dílů ponorem, moření povrchů, kde by kartáčování a sprejování bylo obtížné nebo časově náročné, a pro cirkulační moření trubkových systémů. Teplotu lázně určuje typ oceli a druh tepelného oxidu (20 - 65 °C). Pro moření v lázni využijte přípravek Avesta Pickling Bath 302 ředitelný vodou.
Pasivace
Pasivace znamená samovolné či řízené vytvoření ochranné vrstvy na povrchu kovu (v našem případě nerezové oceli), zabraňující korozi a narušení povrchu kovu. Pasivátory odstraňují částice železa, zbytky brusného prachu a další znečišťující látky a obnovují pasivační vrstvu po mechanickém ošetření nebo moření postřikem. Efektivním a šetrným přípravkem bez obsahu kyselin je pasivátor Avesta FinishOne 630.
Moření a pasivace 90 nerezových nádrží pro Heineken
Na závěr pro vás máme praktickou ukázku spolupráce společnosti Voestalpine Böhler Welding se španělskou firmou Landaluce při moření a pasivaci devadesáti pivních nádrží Heineken pro pivovar v Seville. Čištění probíhalo ve 4 krocích, nejrpve byl použit na povrch z nádrží z nerezové oceli ASTM 304 čistící přípravek Avesta Cleaner 401, dále byl z vnější strany nádrží aplikován mořící sprej Avesta RedOne 240 a zevnitř byly nádrže mořeny lázní Avesta Pickling Bath 302. Nakonec byl povrch pasivován a dekontaminován přípravkem Avesta FinishOne 630.




