Domů / Novinky / Jak zapojit startovací kabely
Kategorie
Výrobci
AUTORIZOVANÝ SERVIS

Jak zapojit startovací kabely

Svářecí technika - Jak zapojit startovací kabely - svářečky, nabíječky autobaterií, spotovačky    Jak správně zapojit startovací kabely? Kam červený a kam černý kabel? Praktické rady pro řidiče.

Když ráno přijdeme k autu a po otočení klíčku se neozve zvuk motoru, ale pouhé "cvak". A ticho. Většinou si tuto nepříjemnou chvilku užijeme v brzkých ranních hodinách. Po oškrabání skel, kdy nám mráz už zalezl za nehty, za tmy a s vědomím, že do půl hodiny musíme být v práci. Co teď?

Především to chce mít kvalitní startovací kabely. Levné z Číny se nevyplácí. Vybírejte ty ze silným jádrem a kvalitní izolací.

Jak zapojit správně startovací kabely?

  1. Červený kabel připojíme na kladný pól (+) vybité baterie.
  2. Druhý konec červeného kabelu připojíme na kladný pól (+) nabité baterie.
  3. Obvykle modrý nebo černý kabel připojíme na záporný pól (-) nabité baterie.
  4. Druhý konec modrého nebo černého kabelu připojíme na dobře ukostřené místo, například na blok motoru vozidla s vybitou baterií. Nejvhodnější je kovový díl připojený k bloku motoru. Jen v případě nouze jej připojíme k zápornému pólu vybité baterie. Za nepříznivých okolností by totiž mohlo dojít k přeskočení jiskry.

startovaci-kabely-gys

Nastartujeme auto s nabitou autobaterií a necháme motor běžet v ustálených otáčkách. Poté nastartujeme motor auta s vybitým akumulátorem. Při startování nezapínáme startér na déle než 10 s, protože svorky a kabel se v důsledku velkého odběru proudu zahřívají. Mezi jednotlivými pokusy proto necháváme přestávky.

Po nastartování odpojíme kabely v obráceném pořadí. Nejprve odpojíme minusový (modrý nebo černý) kabel od startovaného, potom od druhého vozidla. Červený kabel odpojíme nejprve od dodávajícího, a potom od startovaného auta.

Během startování se k baterii nepřibližujeme s otevřeným ohněm nebo s hořící cigaretou, protože z baterie může unikat vlivem rozkladu vodík, který tvoří se vzduchem extrémně třaskavou směs.

Také je třeba dávat pozor, aby se svorky kabelů vzájemně nedotýkaly, případně se svorky připojené na kladné póly nesmí dotknout kostry.

Jaké startovací kabely pro vaše vozidlo?

Součástí výbavy řidiče motorky nebo osobního vozu by měly být startovací kabely s minimálním proudem 300 A a průřezem drátu alespoň 16 mm2. Řidičům silnějších vozů doporučujeme kabely s proudem 500 A a průřezem drátu 25 mm2. Tyto typy kabelů mívají zabudované LED svítilny, které mnohdy zpříjemní nejen startování, ale také jakoukoli práci na autě ve tmě. Pro nákladní auta a kamióny jsou ideální startovací kabely s proudem 700 A a průřezem drátu 35 mm2.

500a-25mm-startovaci-kabely

Na co si dát pozor při koupi startovacích kabelů:

  • Levné kabely mají silný drát, ale tenké měděnné jádro. To vede k úbytku napětí a přehřátí kabelu.
  • Pozornost věnujte izolace kleští i kabelů - měkký plast vám v zimě zamrzne. Ideální je silikon.
  • Na výplň kabelů upřednostňuje měď před hliníkem. Čím delší kabely jsou, tím musí být měděnné jádro silnější.

A rada na závěr?

Pokud jezdíte převážně krátké trasy, doporučujeme pravidelně akumulátor dobíjet nabíječkou. A zde platí stejné pravidlo - vybírejte kvalitní, protože vám ušetří spoustu peněz za odtahovou službu. 

 

NOVINKA: STARTOVACÍ KABELY S LED SVĚTLY

tool-it-led-500a-25mm-startovaci-kabely