Domů / Novinky / Jak vybrat svářečku
Kategorie
Výrobci
AUTORIZOVANÝ SERVIS

Jak vybrat svářečku

Jak vybrat svářečku - METAWELD    Jak vybrat svářečku? Podle kterých kritérií se rozhodovat? Vyznejte se v širokém sortimentu svařovacích strojů. Doporučíme vám ty nejlepší invertory.

Jak vybrat svářečku? Podle kterých kritérií se rozhodovat? Vyznejte se v širokém sortimentu svařovacích strojů. Doporučíme vám ty nejlepší invertory.

Dnešní článek je věnovaný všem kutilům, kteří by si rádi pořídili svářečku do své díly nebo na zahrádku, ale prozatím trochu tápou v širokém výběru. Podíváme se především na svářečky, které svařují obalenou elektrodou a vynecháme silné svařovací stroje, které se používají v průmyslových provozech.
Představíme vám 7 kritérií, na které byste si při výběru svářečky měli dát pozor.

1. PŘÍKON SVÁŘEČKY
První věc, která by nás měla zajímat, je příkon svářečky. Což znamená, že musíme rozlišit jednofázové a třífázové svářečky. Jednofázová svářečka pracuje při připojení k síti 230V, třífázová svařuje jen s připojením 380V.

2. VÝKON SVÁŘEČKY
Můžete vybírat od nejnižších zdrojů se svařovacím proudem 10A až do 160/200A. Výkon následně ovlivňuje průměr elektrody, se kterou můžete svařovat. Svářečky s vyšším výkonem jsou samozřejmě výhodnější, protože pracují převážně s nižšími proudy, a tak nejsou přetěžovány. Pozor byste měli dávat i na proudový rozsah. Ideálně by měl začínat na 10A a končit na 160A či 200A. Ideální je zvolit svářečku s vyšším výkonem okolo 160A, které umí svařovat elektrodami od průměru 1,6 mm až do průměru 4 mm, a tak je možné svařovat skoro všechny materiály, pro které se svářečky vyrábějí.

IMG_2776

3. ZATÍŽENÍ
Velmi důležité je dovolené zatížení (DZ), které výrobce uvádí u každé svářečky. Nás bude zajímat především DZ= 60%, což znamená, že během 10 minut 6 minut pracujeme a 4 minuty zdroj chladí.

4. SVAŘOVACÍ FUNKCE
Prvně by nás měl zajímat HOT START, to je funkce, umožňující nastavení proudového zatížení při zapalování. Další funkcí je ARC FORCE, která stabilizuje hoření oblouku při svařování obalenou elektrodou. Funkce ANTI STICK slouží k tomu, že při zkratu elektrody na základním materiálu nám svářečka stáhne proudovou zátěž. Elektroda se tedy nepřetěžuje, nepoškozuje se zdroj a elektrodu odstraníme od základního materiálu bez přilepení. Důležitá je i funkce PFC (Power Factor Control), která nám umožňuje vyrovnávat úbytek napětí, které vzniká při delším přívodním kabelu. Funkce PFC umožňuje svařovat i s 50m prodlužovačkou. Je tedy na zvážení, jestli budete svařovat pouze v dílně nebo budete potřebovat delší kabel na venkovní práci.

5. METODY SVÁŘENÍ
Máme možnost vybrat si svářečku, která je vhodná pouze pro svařování obalenou elektrodou nebo si můžete vybrat svářečku, která kombinuje více metod svařování. Což je právě svařování obalenou elektrodou + například TIG svařování (někdy zvané WIG). Pro běžné opravy pro kutily je dostatečná svářečka pro svařování obalenou elektrodou. Pokud ovšem plánujete svařovat vysoce kvalitní materiály jako je nerez nebo chcete svařovat velmi tenké materiály, pak TIG metodu určitě oceníte.

6. HMOTNOST
Pro všechny kutily jsou velice výhodné invertorové svářečky, které jsou malé, lehké a velmi snadno se dají přenášet a uskladňovat. Při práci v garáži nebo v dílně jistě oceníte, že vám invertor nezabere moc místa a můžete ho jednoduše kamkoliv přemístit.

7. VÝROBCE
Posledním ale neméně důležitým kritériem by se pro nás měl stát výrobce a s ním související cena. Doporučujeme nakoupit u renomovaného prodejce, který vám odborně poradí, je schopen svářečku servisovat a zároveň ručí za vyšší kvalitu a delší životnost. Sortiment Metaweldu nabízí v současné době MMA svářečky tří výrobců, za které se plně zaručuje a má důvěru v kvalitu jejich strojů. Jedná se o francouzského výrobce GYS (záruka na svářečky 2 roky), českou společnost Alfa In (záruka 3 roky) a pro fajnšmekry nabízí svařovací invertory od americké společnosti Lincoln Electric (záruka 3 roky). Všechny tři výrobce Metaweld zároveň servisuje, a proto není problém se na nás kdykoliv obrátit.

 

Na závěr bychom vám rádi doporučili 3 svařovací invertory, na které sázíme. První z nich je GYSMI 160P od GYSU se svařovacím proudem 85A při DZ 60%. MMA svářečka, která pohodlně svařuje elektrodami 1,6 až 4 mm, má dynamické svařovací vlastnosti a disponuje funkcemi HOT START, ANTI STICKING a ARC FORCE. Velmi výhodně se dá zakoupit v SETECH s kuklou, elektrodami a dalším příslušenstvím.

svarecka-gys-gysmi-160-p

Druhým invertorem je dražší americký stroj Lincoln INVERTEC 150 S se svařovacím proudem 80A při zatížení 60%. Tato svářečka disponuje už i metodou TIG. Opět můžete použít elektrody až do 4 mm.

invertec-150-s

Od českého výrobce Alfa In bychom vám rádi představili cenově dostupný PEGAS 160 E Smart se svařovacím proudem 110A při DZ 60%. Svařuje obalenou elektrodou i TIGEM. Opět lehký a kompaktní invertor vybavený všemi důležitými funkcemi.