Domů / Novinky / Jak vybrat CO2 svářečku
Kategorie
Výrobci
AUTORIZOVANÝ SERVIS

Jak vybrat CO2 svářečku

Svářecí technika - Jak vybrat CO2 svářečku - svářečky, nabíječky autobaterií, spotovačky    Jak vybrat CO2 svářečku. Průvodce světem MIG/MAG svářeček, tzv. ceoček, jejich parametrů a ovládání. Vyberte si pro sebe ten nejlepší stroj.

Trocha teorie na začátek

Svářečka CO2 je lidové označení pro MIG/MAG svářečku, která využívá metodou obloukového svařování tavící se elektrodou v ochranné atmosféře aktivního nebo inertního plynu. Ačkoliv se někdy název zužuje pouze na céočko, je využití plynů mnohem širší. Metoda MAG (Metal Active Gas) využívá směs argonu a CO2 a nebo pouze CO2 a je vhodná pro materiály, které nejsou choulostivé na teplo (černá ocel - běžné plechy, zámečnické práce aj.) Vyšší teplota a tím pádem i vyšší výkon zaručují rychlé svařování, ale za to také velký rozstřik. Metoda MIG využívá (Metal Inert Gas) pro svařování argon nebo směs argonu a helia a je vhodná pro různé typy ušlechtilé a nerez oceli.

Při svařování metodou MIG/MAG se obecně používá stejnosměrný proud s elektrodou připojenou na plus pól., tzv. nepřímá polarita. Mezi výhody “CO2 svářeček” patří široká škála uplatnění a výborné svařovací vlastnosti. Navíc se s nimi velmi snadno manipuluje, a jsou tak vhodným strojem i pro začínající svářeče s nedostatkem zkušeností.

 

Jak vybrat CO2 svářečku

Klíčovým faktorem, podle kterého se rozhodovat je využití svářečky. Pokud se jedná o “hobby používání do garáže”, stačí nám svářečka s nižším výkonem při DZ=60% 60/80 A.

V parametrech svářečky se nikdy nedívejte na maximální svařovací proud, ale na svařovací proud při dovoleném zatížení (DZ) 60%. Znamená to, že v 10 minutách svářečka 6 minut pracuje a 4 minuty odpočívá. Maximální proud není schopná svářečka udržet delší dobu.

Hobby svářečky většinou disponují dvoukladkovým podavačem drátu a nastavením základních funkcí svářečky. To jest nastavením proudu, předfuku/dofuku aj.

Do dílen s náročnějším provozem je samozřejmě nutné pořídit silnější svářečku. Výkonější stroje jsou vybaveny i čtyřkladkovým podavačem drátu, který vyrovnává drát a zamezuje kolísání rychlosti posuvu. Stroje většinou disponují synergickým režimem, kde se svařovací proces řídí pouze jedním prvkem a to rychlostí podávání drátu. Ostatní parametry, jako je napětí průběh proudu nastavuje automaticky mikroprocesor podle zvoleného programu.

Výhodou do náročnější provozů může být i snímatelný podavač drátu, který se ze zdrojem propojuje kabelem. A po dílně je možné se pohybovat pouze s podavačem, zatímco svářečka je umístěna na jednom místě.

Dalším důležitým faktorem je mobilita svářečky. Pokud plánujete se svářečkou manipulovat mezi pracovišti, pak je samozřejmě výhodou nižší váha. Lehčí a menší jsou svařovací invertory, které nevyužívají mechanických odboček k regulaci svařovacího proudu (jako transformátory), a regulují proud pomocí invertoru.

Široký výběr svařovacích invertorů CO2

Moderní technologie už velké množství CO2 svářeček byla schopna dovybavit i MMA metodou svařování (obalená elektroda) a MOG - svařování trubičkovým drátem bez použití plynu. Tato metoda má skvělé uplatnění zejména venku, kde díky povětrnostním podmínkám není možné použít láhev s plynem. Pro MOG metodu vždy zkontrolujte v parametrech svářečky možnost přepnutí polarity. Více o svařování trubičkovým drátem naleznete v tomto článku.

V našem sortimentu naleznete svářečky CO2 do lehčích i náročnějších provozů. Pro hobby využití s nižší cenou je vhodný například HOMER MG 150 od českého výrobce Alfa in, který umí svařovat i trubičkovým drátem bez použití ochranného plynu. Od francouzského výrobce GYS můžeme z levnějších strojů doporučit EASYMIG 110, který kromě MIG/MAG a trubičkového drátu svařuje i metodou MMA.

Ovládání MIG/MAG (CO2) svářeček

Svářečky MIG/MAG mají dva základní ovládací prvky, jedním z nich je přepínač napětí (většinou skokový), a druhým je potenciometr, který plynule ovládá rychlost posuvu drátu a zároveň velikost svařovacího proudu (při zvyšování rychlosti se také zvyšuje proud). Zdroje bývají většinou vybavené i dalšími funkcemi, jako je přepínač dvoutakt-čtyřtakt, vypnutí plynu při zavádění drátu, výlet drátu, časový průběh svařování pro stejnou délku svaru, bodování aj.

 

Dvoutaktní režim

Po stisku spínače se spustí ochranný plyn pro jeho nezbytný předfuk a přibližně po 2 vteřinách se zapne posuv drátu a svařovací proud. Svařování probíhá po dobu zapnutí spínače. Po uvolnění se vypíná posuv, proud a po chvíli i dofuk plynu. Dvoutaktní režim je vhodný pro stehování, krátké svary.

Čtyřtaktní režim

Čtyřtaktní režim je naopak vhodný pro dlouhé svary a pro programové ovládání proudu u moderních zdrojů. Prvním stiskem spínače se spustí ochranný plyn a po uvolnění (druhý takt) se zapne posuv drátu a s malým zpožděním proud. Svařování probíhá bez nutnosti sepnutí spínače do okamžiku sepnutí (třetí takt), kdy se vypíná posuv drátu a proud. Uvolněním spínače (čtvrtý takt) se vypíná přívod ochranného plynu, který se po nastaveném dofuku pomalu zastaví.

 

Přídavný svařovací materiál a příslušenství

Metoda MIG/MAG využívá jako přídavný materiál svařovací drát, který vybíráme podle  druhu svařovaného materiálu, jeho tloušťky a samozřejmě podle svářečky. Nejpoužívanějšími průměry jsou 0,8 nebo 1,0 mm. Pro hobby svářečky s výkonem kolem 160/200 A jsou vhodné právě takové dráty. Drát s průměrem 1,6 mm (často používaný v robotizované výrobě) by už taková svářečka neutáhla.

Většina součástí svařovacích CO2 hořáku je snadno vyměnitelná. Ať již je důvodem například změna svařovacího drátu nebo opotřebení.

Neopominutelnou součástí hořáku je bowden (vodítko), které slouží k vedení svařovacího drátu mezi svařovacím zdrojem a kontaktním průvlakem. Pro většinu materiálů se používá ocelový bowden, pro hliník a korozivzdorné oceli se používá teflon. Při použití bowdenu se můžete řídit jednoduchým pravidlem a to, že průměr bowdenu by měl být 1,6 krát větší než je průměr drátu. S novým bowdenem je nutná i výměna kladky a průvlaku.

Vhodným pomocníkem při CO2 svařování je separační sprej, který slouží jednak k čištění svarů a zároveň prodlužuje životnost hubic a průvlaků. Při svařování zabraňuje přilepování kovu a strusky na svařovaném díle i svařovací hubici.

Lačníte po dalších informacích nebo si stále nevíte rady s výběrem? Kontaktujte nás na telefonním čísle 777 668 826. Rádi vám poradíme.