Domů / Novinky / Jak vybrat CO2 svářečku
Kategorie
Výrobci
KONTAKT

AUTORIZOVANÝ SERVIS

Jak vybrat CO2 svářečku

Jak vybrat CO2 svářečku    Jak vybrat CO2 svářečku. Průvodce světem MIG/MAG svářeček, tzv. ceoček, jejich parametrů a ovládání. Vyberte si pro sebe ten nejlepší stroj.

Trocha teorie na začátek

Svářečka CO2 je lidové označení pro MIG/MAG svářečku, která využívá metodou obloukového svařování tavící se elektrodou v ochranné atmosféře aktivního nebo inertního plynu. Ačkoliv se někdy název zužuje pouze na céočko, je využití plynů mnohem širší. Metoda MAG (Metal Active Gas) využívá směs argonu a CO2 a nebo pouze CO2 a je vhodná pro materiály, které nejsou choulostivé na teplo (černá ocel - běžné plechy, zámečnické práce aj.) Vyšší teplota a tím pádem i vyšší výkon zaručují rychlé svařování, ale za to také velký rozstřik. Metoda MIG využívá (Metal Inert Gas) pro svařování argon nebo směs argonu a helia a je vhodná pro různé typy ušlechtilé a nerez oceli.

Při svařování metodou MIG/MAG se obecně používá stejnosměrný proud s elektrodou připojenou na plus pól., tzv. nepřímá polarita. Mezi výhody “CO2 svářeček” patří široká škála uplatnění a výborné svařovací vlastnosti. Navíc se s nimi velmi snadno manipuluje, a jsou tak vhodným strojem i pro začínající svářeče s nedostatkem zkušeností.

 

Jak vybrat CO2 svářečku

Klíčovým faktorem, podle kterého se rozhodovat je využití svářečky. Pokud se jedná o “hobby používání do garáže”, stačí nám svářečka s nižším výkonem při DZ=60% 60/80 A.

V parametrech svářečky se nikdy nedívejte na maximální svařovací proud, ale na svařovací proud při dovoleném zatížení (DZ) 60%. Znamená to, že v 10 minutách svářečka 6 minut pracuje a 4 minuty odpočívá. Maximální proud není schopná svářečka udržet delší dobu.

Hobby svářečky většinou disponují dvoukladkovým podavačem drátu a nastavením základních funkcí svářečky. To jest nastavením proudu, předfuku/dofuku aj.

Do dílen s náročnějším provozem je samozřejmě nutné pořídit silnější svářečku. Výkonější stroje jsou vybaveny i čtyřkladkovým podavačem drátu, který vyrovnává drát a zamezuje kolísání rychlosti posuvu. Stroje většinou disponují synergickým režimem, kde se svařovací proces řídí pouze jedním prvkem a to rychlostí podávání drátu. Ostatní parametry, jako je napětí průběh proudu nastavuje automaticky mikroprocesor podle zvoleného programu.

svarecka-gys-easymig-110

Výhodou do náročnější provozů může být i snímatelný pJak vybrat CO2 svářečkuJak vybrat CO2 svářečkuodavač drátu, který se ze zdrojem propojuje kabelem. A po dílně je možné se pohybovat pouze s podavačem, zatímco svářečka je umístěna na jednom místě.

Dalším důležitým faktorem je mobilita svářečky. Pokud plánujete se svářečkou manipulovat mezi pracovišti, pak je samozřejmě výhodou nižší váha. Lehčí a menší jsou svařovací invertory, které nevyužívají mechanických odboček k regulaci svařovacího proudu (jako transformátory), a regulují proud pomocí invertoru.

Svařovací CO2 invertory naleznete v sortimentu Metaweldu ZDE.

Moderní technologie už velké množství CO2 svářeček byla schopna dovybavit i MMA metodou svařování (obalená elektroda) a MOG - svařování trubičkovým drátem bez použití plynu. Tato metoda má skvělé uplatnění zejména venku, kde díky povětrnostním podmínkám není možné použít láhev s plynem. Pro MOG metodu vždy zkontrolujte v parametrech svářečky možnost přepnutí polarity. Více o svařování trubičkovým drátem naleznete ZDE.

V našem sortimentu naleznete svářečky CO2 do lehčích i náročnějších provozů. Pro hobby využití s nižší cenou je vhodný například HOMER MG 150 od českého výrobce Alfa in, který umí svařovat i trubičkovým drátem bez použití ochranného plynu. Od francouzského výrobce GYS můžeme z levnějších strojů doporučit SMARTMIG 110 nebo EASYMIG 110, který kromě MIG/MAG a trubičkového drátu svařuje i metodou MMA.

svarecka-homer-mg-150

Ovládání MIG/MAG (CO2) svářeček

Svářečky MIG/MAG mají dva základní ovládací prvky, jedním z nich je přepínač napětí (většinou skokový), a druhým je potenciometr, který plynule ovládá rychlost posuvu drátu a zároveň velikost svařovacího proudu (při zvyšování rychlosti se také zvyšuje proud). Zdroje bývají většinou vybavené i dalšími funkcemi, jako je přepínač dvoutakt-čtyřtakt, vypnutí plynu při zavádění drátu, výlet drátu, časový průběh svařování pro stejnou délku svaru, bodování aj.

 

Dvoutaktní režim

Po stisku spínače se spustí ochranný plyn pro jeho nezbytný předfuk a přibližně po 2 vteřinách se zapne posuv drátu a svařovací proud. Svařování probíhá po dobu zapnutí spínače. Po uvolnění se vypíná posuv, proud a po chvíli i dofuk plynu. Dvoutaktní režim je vhodný pro stehování, krátké svary.

Čtyřtaktní režim

Čtyřtaktní režim je naopak vhodný pro dlouhé svary a pro programové ovládání proudu u moderních zdrojů. Prvním stiskem spínače se spustí ochranný plyn a po uvolnění (druhý takt) se zapne posuv drátu a s malým zpožděním proud. Svařování probíhá bez nutnosti sepnutí spínače do okamžiku sepnutí (třetí takt), kdy se vypíná posuv drátu a proud. Uvolněním spínače (čtvrtý takt) se vypíná přívod ochranného plynu, který se po nastaveném dofuku pomalu zastaví.

 

Přídavný svařovací materiál a příslušenství

Metoda MIG/MAG využívá jako přídavný materiál svařovací drát, který vybíráme podle  druhu svařovaného materiálu, jeho tloušťky a samozřejmě podle svářečky. Nejpoužívanějšími průměry jsou 0,8 nebo 1,0 mm. Pro hobby svářečky s výkonem kolem 160/200 A jsou vhodné právě takové dráty. Drát s průměrem 1,6 mm (často používaný v robotizované výrobě) by už taková svářečka neutáhla.

svarovaci_pomedeny-drat-bohler

Většina součástí svařovacích CO2 hořáku je snadno vyměnitelná. Ať již je důvodem například změna svařovacího drátu nebo opotřebení.

Neopominutelnou součástí hořáku je bowden (vodítko), které slouží k vedení svařovacího drátu mezi svařovacím zdrojem a kontaktním průvlakem. Pro většinu materiálů se používá ocelový bowden, pro hliník a korozivzdorné oceli se používá teflon. Při použití bowdenu se můžete řídit jednoduchým pravidlem a to, že průměr bowdenu by měl být 1,6 krát větší než je průměr drátu. S novým bowdenem je nutná i výměna kladkyprůvlaku.

bowden-horaku-delka-3-m-modry

Vhodným pomocníkem při CO2 svařování je separační sprej, který slouží jednak k čištění svarů a zároveň prodlužuje životnost hubic a průvlaků. Při svařování zabraňuje přilepování kovu a strusky na svařovaném díle i svařovací hubici.

Lačníte po dalších informacích nebo si stále nevíte rady s výběrem? Kontaktujte nás na telefonním čísle 777 668 825. Rádi vám poradíme.